Aktualności
03.07.2019

Kolejne dwie osoby wybudzone ze śpiączki w Olsztynie

W klinice Budzik dla Dorosłych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie wybudzono kolejną dwójkę pacjentów. To 27-letni Jakub oraz 66-letnia Halina. To już 14. i 15. osoba, która odzyskała pełną świadomość w tej placówce. Właśnie rozpoczęła się jej rozbudowa.

"To osoby, które nie miały uszkodzeń ośrodka mowy, więc wróciła też zdolność mówienia" - podkreśla prof. Wojciech Maksymowicz, kierownik katedry Neurochirurgii na Wydziale Lekarskim i Kliniki Neurologii i Neurochirurgii w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym, w którym działa „Budzik dla Dorosłych”.

66-letnia pani Halina została potrącona przez samochód na przejściu dla pieszych. Trafiła do szpitala w stanie bardzo ciężkim. Miała poważne uszkodzenia mózgu. Obudziła się szybko, ale w wypadku straciła słuch.

27-letni Jakub był po wylewie krwi do mózgu, spowodowanym pęknięciem tętniaka. "W ciężkim stanie był operowany w Gdańsku" - mówił prof. Maksymowicz. Po 5 tygodniach trafił do olsztyńskiego "Budzika". Wybudził się dwa miesiące później.

3 lipca rozpoczęła się rozbudowa olsztyńskiego „Budzika”. Pojawi się w nim 7 dodatkowych łóżek. Inwestycja była możliwa dzięki finansowemu wsparciu fundacji „A kogo” Ewy Błaszczyk.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: