Aktualności
09.05.2019

Sztuka na najwyższym poziomie - na UWM!

Przygotowany w Instytucie Muzyki musical "Me and my Girl" oraz dwie wystawy - pracowników i studentów Instytutu Sztuk Pięknych. W ten sposób Wydział Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie włączył się w ogólnopolski projekt "Uniwersytet Sztuki- Sztuka Uniwersytetu".

"Uniwersytet Sztuki - Sztuka Uniwersytetu" to ogólnopolski projekt, którego ideą było zaprezentowanie potencjału twórczego jakim dysponują uniwersytety posiadające w swoich strukturach wydziały artystyczne. Jednostki te działające na terenie całej Polski poprzez szerzenie wartości kultury i sztuki stanowią niezbędny element dla harmonijnego rozwoju społeczeństwa. Przyczyniają się do wzbogacania umiejętności i jakości ludzkiego poznania, a także kształtują kulturowe środowisko dla twórczego życia. Prowadzona na uczelniach edukacja w zakresie sztuki przez rozwój wielowymiarowego postrzegania świata w ujęciu indywidualnego i społecznego doświadczenia, współtworzy poczucie tożsamości na poziomie regionalnym i narodowym.

Swój ogromny potencjał zaprezentowali studenci i pracownicy Wydziału Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. 8 maja w kortowskim Centrum Konferencyjnym wystawiony został musical "Me and my Girl". Widowisko wyreżyserował dr hab. Grzegorz Lewandowski. "Ten spektakl był moim dyplomem w Akademii Muzycznej w Łodzi. To fantastyczny musical z dużą dawką śpiewu, tańca, dialogów. To komedia, a komedia jest najtrudniejszym gatunkiem scenicznym. Wystawiliśmy go siłami studentów z Instytutu Muzyki. Fantastyczne jest to, że soliści, których przygotowałem zaczynali rok akademicki jako studenci a kończą go jako profesjonalni aktorzy. I mówię to z pełną świadomością. Po pół roku ciężkiej pracy daliśmy widowni serce na dłoni" - mówił naszemu reporterowi.

Musical został znakomicie przyjęty przez publiczność. "Mieliśmy ogromne wsparcie władz uczelni. To jest fantastyczne, że kochają sztukę! Stworzono nam fantastyczne warunki i zrewanżowaliśmy się tym, co pokazaliśmy na scenie" - dodaje dr hab. Grzegorz Lewandowski. Możliwe, że spektakl będziemy mogli niebawem obejrzeć raz jeszcze.

Główne role zagrali: Adam Rębisz i Ada Zmudzińska. "Bardzo długo pracowałam nad postacią. Analizowałam dużo nagrań, scenariusz. Każdy z nas musiał stworzyć wizję musicalu. Dużo było pracy nad piosenkami, choreografią. Zajmowaliśmy się także sprawami organizacyjnymi. Ale było warto!" - przyznała Ada. "Mimo braku doświadczenie, bardzo dobrze sobie poradziliśmy. I cieszymy się, że możemy brać udział w czymś takim. Wcześniej nie było takiej możliwości. To pełen musical - mnóstwo scen dialogowych, choreografia, zespół na scenie. Jesteśmy mega szczęśliwi. Wielu studentów nam zazdrości i wiele osób się tym interesuje. Fajnie by było, gdybyśmy mogli dalej wystawiać ten musical."

9 maja swoje najnowsze prace zaprezentowali natomiast studenci i wykładowcy z Instytutu Sztuk Pięknych. "Prace prezentowane przez studentów reprezentują różne dziedziny plastyczne: malarstwo, fotografia, rzeźba, sztuki projektowe, projektowanie ubrań, grafika, plakat" - wymienia prof. Wioletta Jaskólska. "Prace były wykonywane podczas zajęć - na zadany temat ćwiczeniowy, bardzo często zasugerowany przez prowadzącego. Ale również jesteśmy otwarci na propozycje studentów."

O swoich pracach opowiedziały nam: Magdalena Boduszek i Aleksandra Kisielewicz. Posłuchajcie!

Prace studentów oglądać można w Galerii Przepompownia na Wydziale Sztuki UWM w Olsztynie. Relację przygotował Wojtek Miśkiewicz.

9 maja o godzinie 18:00 w 15 miastach na terenie Polski (Olsztyn, Radom, Rzeszów, Kielce, Lublin, Częstochowa, Bydgoszcz, Toruń, Kalisz, Kraków, Zielona Góra, Cieszyn, Łódź, Koszalin, Warszawa) uroczyście otwarto także wystawy prezentujące twórczość artystów związanych z wydziałami artystycznymi działającymi na uczelniach wyższych.

Prace wykładowców z Instytutu Sztuk Pięknych UWM w Olsztynie obejrzeć można w Galerii Sztuki BWA. Relacja z wernisażu niebawem na antenie Radia UWM FM.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: