Aktualności
29.11.2018

Koła naukowe z UWM nagrodzone w konkursie POTENCJOmetr

Studenci Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie reprezentujący Koło Naukowe Geodetów "Scitus" oraz Koło Naukowe Entomologów "Pasikonik" zdobyli nagrody ogólnopolskiego konkursu na najlepszy studencki projekt naukowy POTENCJOmetr.

Foto: potencjometr.org

Koło Naukowe Geodetów „Scitus” działa na Wydziale Geodezji, Inżynierii Przestrzennej i Budownictwa UWM w Olsztynie.  Jego opiekunem jest prof. Kamil Kowalczyk. Do konkursu POTENCJOmetr swój projekt "LSA - Lokalizator Stanowisk Archeologicznych" zgłosili: Bartosz Naumowicz i Bartosz Czasnojć. Zdobył on II nagrodę w kategorii: Projekty Społeczne.

Jego założeniem było ułatwienie pracy archeologom. "Borykają się z dużym problemem dotyczącym lokalizacji swoich stanowisk archeologicznych na mapach. Postanowiliśmy pomóc im. Pomyśleliśmy trochę i stworzyliśmy LSA. Jest to aplikacja, która ma pomagać klasyfikować i kartować stanowisko archeologiczne - w jednym spójnym systemie, w aktualnym układzie współrzędnych i na bardzo małej siatce" - tłumaczy Bartosz Naumowicz. "Aplikacja jest bardzo prosta, intuicyjna. Zajmuje bardzo mało miejsca. Wpisujemy tam po prostu współrzędne z GPS-u i program wylicza nam unikalny, oryginalny, jeden jedyny numer - identyfikator mapy danego kwadratu. I podaje nam również w jaki sposób możemy go wyznaczyć w terenie i jak go możemy zapisać."

Apikacja jest nadal rozwijana. I może być wykorzystywana nie tylko przez archeologów.

Trzecią nagrodę w kategorii Projekty Life Science przyznano Oldze Kosewskiej, Sebastianowi Przemienieckiemu, Dawidowi Dąbrowskiemu i Jęrzejowi Mastalerzowi z Koła Naukowego Entomologów "Pasikonik" działającego na Wydziale Kształtowania Środowiska i Rolnictwa UWM w Olsztynie. Do konkursu zgłosili projekt: "Uniwersalny nawóz z owadów utylizujących odpady polistyrenowe".

"Projekt polegał na stworzeniu nawozu z owadów - mącznika młynarka, który utylizował odpady polistyrenowe, czyli styropian. Jego utylizacja jest problematyczna. Dlatego nasze koło ze względu na swoją specyfikę postanowiło się tym zająć" - tłumaczy Olga Kosewska. "Odpad - czyli metabolity i martwe larwy - chcieliśmy wykorzytać, żeby stworzyć nawóz dla roślin przemysłowych, ozdobnych a być może w przyszłości również pod rośliny konsumpcyjne."

Nad larwami mącznika młynarka studenci z UWM pracowali już wcześniej. "Mają wiele pozytywnych cech. Na przykład są wykorzystywane do produkcji białek i tłuszczy" - dodaje Sebastian Przemieniecki.

Ze studentami rozmawiał Wojtek Miśkiewicz.

POTENCJOmetr to ogólnopolski konkurs na najlepszy studencki projekt naukowy, którego celem jest aktywizowanie osób działających w ramach kół naukowych oraz podniesienie ich kompetencji miękkich. Mogą wziąć w nim udział studenci działający w ramach studenckich kół naukowych na polskich uczelniach. Na laureatów konkursu czekały atrakcyjne nagrody o łącznej wartości 18 tysięcy złotych oraz nagroda główna – pięciodniowa wizyta studyjna w Szwajcarii.

Projekty oceniane były w trzech kategoriach: projekty konstruktorskie, projekty z obszaru life science oraz projekty społeczne. W ramach każdej kategorii wyłonionych zostało 10 zespołów, których reprezentanci wzięli udział w dwudniowych szkoleniach z zakresu przeprowadzania profesjonalnych prezentacji projektów oraz budowania, komunikacji i zarządzania efektywnymi zespołami projektowymi.

Finaliści zaprezentowali swoje projekty podczas Gali Finałowej konkursu, która odbyła się 17 listopada. Jej gospodarzem była Politechnika Warszawska.

Więcej informacji na stronie: potencjometr.org

Przyjaciele - stań się jednym z nich: