Aktualności
06.11.2018

Kortowskie Pogotowie Językowe pomaga już od roku

Już od roku przy Instytucie Polonistyki i Logopedii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie działa Pogotowie Językowe. Zgłosić może się do niego każdy, kto ma wątpliwości dotyczące poprawności językowej. Na pytania odpowiadają językoznawcy z Wydziału Humanistycznego.

"Czekamy na jasno postawione pytania dotyczące poprawności językowej. Postaramy się odpowiedzieć na nie równie jasno, a przy tym kompetentnie" - piszą na stronie Pogotowia Językowego naukowcy zaangażowni w jej działanie. Od 13 listopada 2017 roku (wtedy zaczęło swoją pracę) udzielili ponad 140 porad.

O co pytamy najczęściej? "Na pierwszym miejscu znajdują się pytania dotyczące odmiany. Przy czym w obrębie tych pytań dominują takie, które dotyczą odmiany nazwisk oraz innych nazw własnych" - zdradza koordynatorka Pogotowia Językowego dr hab. Mariola Wołk z Instytutu Polonistyki i Logopedii UWM w Olsztynie. "Na drugim miejscu sytuują się pytania dotyczące ortografii. Wśród nich dominują te dotyczące pisowni wielką i małą literą (to jest prawdziwy probem!) oraz pisowni łącznej, rozdzielnej, stosowania łącznika. Są jeszcze pytania dotyczące składni i jest ich bardzo dużo."

Z dr hab. Mariolą Wołk spotkał się Piotr Szauer. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

 

Podsumowaniem roku działalności Pogotowia Językowego będzie spotkanie, które zaplanowano 13 listopada o 16:00 w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie. W programie m.in.: wykład „Najczęstsze złamania, skaleczenia i zwichnięcia języka” dr hab. Marioli Wołk oraz wystąpienie mgr Katarzyny Witkowskiej (doktorantki w IPiL) pt. „OIOM językowy – idea, metody, diagnozy”.

To także świetna okazja do poznania zasad działalności poradni językowej, pierwszych ustaleń dotyczących problemów językowych Polaków oraz do dyskusji i refleksji o języku.

Więcej informacji o kortowskim Pogotowiu Językowym znajdziecie NA TEJ STRONIE.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: