Aktualności
22.10.2018

O Luminarzach rosyjskiej emigracji w Kortowie po raz czwarty

Na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie 22 października rozpoczęła się czwarta konferencja z cyklu "Luminarze rosyjskiej emigracji". Jej organizatorem jest Instytut Słowiańszczyzny Wschodniej. Do Kortowa przyjechali literaturoznawcy, językoznawcy i tłumacze literatury emigracyjnej z Polski, Rosji oraz Austrii.

"Nasze konferencje mają nietypową formułę. Nazwaliśmy ją spotkaniami naukowymi. Chcielibyśmy, aby poza wysokim poziomem merytorycznym wystąpień z zakresu emigrantologii, była to także platforma  do wymiany poglądów i przyjaznej atmosfery na osobiste kontakty, na które bardzo liczymy" - zaznacza prof. Iwona Anna Ndiaye z Instytutu Słowiańszczyzny Wschodniej UWM w Olsztynie. "Uczestnikami naszej konferencji sa zarówno przedstawiciele najważniejszych ośrodków akademickich w Polsce, w których prowadzone są badania emigrantologiczne, ale także przedstawiciele zagranicznych ośrodków. Najczęściej przyjeżdżają do nas badacze z Rosji. W tym roku mamy także przedstawicieli z Wiednia."

Czego dotyczy dyskucja podczas czwartej edycji konferencji? "W tym roku koncentrujemy się na aspektach bytu, codzienności rosyjskich emigrantów, trudu ich asymilacji w warunkach uchodźctwa, ale także tej codzienności, która odzwierciedlona była w ich utworach literackich i wspomnieniach" - tłumaczy prof. Ndiaye.

Partnerem konferencji, ale też serii wydawniczej "Luminarze Rosyjskiej Emigracji" jest Dom Rosyjskiej Zagranicy im. Aleksandra Sołżenicyna w Moskwie. Rozmawialiśmy z obecną w Kortowie przedstawicielką tej placówki Tatianą Marczenko.

Konferencji "Luminarze rosyjskiej emigracji" przysłuchiwał się Piotr Szauer.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: