Aktualności
25.09.2018

Senat UWM o planach na rok akademicki 2018/2019

Za nami pierwsze po wakacjach posiedzenie Senatu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. 25 września w kortowskiej Starej Kotłowni przedstawiciele władz uczelni i poszczególnych wydziałów dyskutowali przede wszystkim o zadaniach na rok akademicki 2018/2019. Zapraszamy do wysłuchania naszej relacji.

"Absolutnie najważniejszy temat to projekt uchwały w sprawie zadań na rok akademicki 2018/2019. Program jest zdominowany przez wejście w życie od 1 października 2018 roku ustawy Prawo o Szkolnictwie Wyższym i Nauce, czyli tzw. Konstytucji dla Nauki" - mówi naszemu reporterowi Prorektor ds. kształcenia i studentów UWM prof. Jerzy Przyborowski. "Mamy szereg różnych zadań do wykonania - przede wszystkim w obszarze nauki - w związku z wprowadzeniem ustawy i rozporządzenia o nowym podziale dziedzin nauki i dyscyplin naukowych. To zadania związane z oceną potencjału naukowego w poszczególnych dyscyplinach, wyborem dyscyplin, na których będziemy Uniwersytet stawiać. I następnie w obrębie kształcenia - przyporządkowanie nauczycieli akademickich do kierunków kształcenia. Debata dotyczyła również szkół doktorskich - nowej formy kształcenia doktorantów. Jest tutaj dużo znaków zapytania, problemów, które mogą wyniknąć później, w związku z tym dyskusja była bardzo żywa."

Dyscypliny na które będzie stawiał Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie to przede wszystkim: nauki rolnicze, humanistyczne, nauki społeczne. "Chcielibyśmy stawiać na dyscypliny w ramach których będziemy mieli uprawnienia (wraz z uprawnieniami do nadawania stopnia doktora i doktora habilitowanego). To jest pierwszy klucz. Ostateczna decyzja zapadnie po ocenie potencjału.

Senat Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie przyjął także uchwałę o utworzeniu dwóch nowych jednostek: Konsorcjum Badań Nad Pomorzem Wschodnim (wspólnie z Uniwersytetem Gdańskim oraz Archidiecezjami: Gdańską i Warmińską) i Centrum Monitoringu Bezpieczeństwa i Ochrony Środowiska. "Na bazie tego Centrum musi być wdrożony nowy system informatyczny, który będzie przekazywał sygnały do odpowiednich miejsc i jednostek, jeśli coś będzie się działo w obszarze bezpieczeństwa wody, powietrza, ogrzewania. Dotyczy to przede wszystkim ochrony środowiska" - tłumaczy Rektor UWM prof. Ryszard Górecki. "To jest system, którym my musimy wdrożyć w naszym kraju, bowiem Unia Europejska pokazała, że w Europie jest 50 miast, które mają system bardzo niebezpieczny. Aż 36 z nich jest w Polsce. Tym musimy się zająć jako uczelnia. Zaproponujemy Ministrowi Środowiska opracowanie programu, który będzie działał na bazie nowego inteligentnego systemu informatycznego. Jednocześnie będziemy wykonywali liczne badania."

W działanie Centrum mają być zaangażowane również inne uczelnie. M.in. Uniwersytet w Białymstoku oraz Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. System informatyczny ma stworzyć prof. Marek Niezgódka. Pochodzący z Torunia matematyk był w latach 1993-2018 dyrektorem Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego. Z ramienia Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie w projekt ma zaangażować się natomiast kierownik Katedry Gospodarki Wodnej, Klimatologii i Kształtowania Środowiska prof. Katarzyna Glińska-Lewczuk.

Relację przygotował Arkadiusz Stępień-Miernikowski.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: