Aktualności
09.08.2018

Letnia Akademia Kultury i Języka Polskiego na UWM

Do 14 sierpnia na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie odbywają się zajęcia Letniej Akademii Kultury i Języka Polskiego. Do Kortowa przyjechali przedstawiciele Polonii z Białorusi, Ukrainy, Rosji, Paragwaju czy Brazylii. By uczyć się języka ojczystego, ale też poznać kraj swoich przodków.

Do Kortowa przyjechało 30 osób, by przez dwa tygodnie uczyć się też najnowszej historii, kultury i literatury polskiej. Zwiedzają Olsztyn. Ale byli też m.in. w Olsztynku, Gdańsku i Toruniu.

"Jest to wydarzenie, którym zostaliśmy wyróżnieni przez organizatora tej Letniej Szkoły - Stowarzyszenie Wspólnota Polska, która wybrała nasze środowisko, żeby zapoznawać młodzież polonijną z językiem i z kulturą polską" - mówił nam podczas inauguracji zajęć Dziekan Wydziału Humanistycznego UWM prof. Andrzej Szmyt.

Jednym z prowadzących zajęcia dla uczestlników Letniej Akademii Kultury i Języka Polskiego w Kortowie jest dr Sebastian Przybyszewski z Instytutu Polonistyki i Logopedii UWM. "Program obejmuje zarówno zajęcia z języka polskiego jak również liczne warsztaty (m.in. teatralne,  z komunikacji językowej). Będą jeździli na wycieczki oraz uczestniczyli w pokazach najnowszych filmów polskich" - tłumaczy. "Do tej pory ta Akademia była prowadzona w innych miastach Polski. Był to Poznań, Wrocław, Toruń i Opole. W roku także Olsztyn. Dlatego, że Wspólnota Polska aktywnie działa w naszym regionie."

O wrażeniach z pobytu w Kortowie oraz nadziejach związanych z udziałem w Letniej Akademii Kultury i Języka Polskiego opowiedziała nam jedna z uczestniczek zajęć - Larisa Leszczenko z Ukrainy.

Relację przygotowała Marta Wróblewska.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: