Aktualności
14.06.2018

Wydział Sztuki UWM świętował z Niebieskim Piórkiem

Koncerty, warsztaty muzyczne i plastyczne, zwiedzanie pracowni i możliwość spotkania z wykładowcami oraz studentami - to główne atrakcje tegorocznego "Niebieskiego Piórka", czyli święta Wydziału Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Odwiedziliśmy budynek przy ul. Szrajbera, by porozmawiać także o studiach artystycznych.

"Niebieskie Piórko jest świętem Wydziału Sztuki. Przede wszystkim studenci prezentują to, czego się nauczyli na zajęciach. Szeroki jest zakres kompetencji, bo na kierunku muzycznym uczą się dyrygowania, gry na instrumentach, współpracy w zespołach. Studenci kierunku plastycznego razem z wykładowcami prowadzili różne warsztaty: malowanie ciała, portrety, odciski palców, rzeźba... dużo atrakcji mogliśmy zobaczyć podczas prezentacji" - wymieniał Dziekan Wydziału Sztuki UWM prof. Benedykt Błoński.

Dlaczego warto studiować na Wydziale Sztuki UWM? "Na Wydziale Sztuki przygotowujemy studentów do późniejszej pracy nie tylko w szkołach, gdzie mogą uczyć muzyki. Ale również animator, instruktor, organizator życia muzycznego w domach kultury czy w ośrodkach, które realizują ten program. Natomiast drugi kierunek - edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych - przygotowuje głównie do pracy artysty. Na tym kierunku nie ma zajęć pedagogicznych, tylko rzeźba, malarstwo, projektowanie graficzne, multimedia. Absolwenci tego kierunki pracują w reklamie, jako wolni artyści bądź w instytucjach, gdzie mogą wykorzystać swoje umiejętności, które nabyli podczas studiów" - mówił prof. Błoński.

Tegoroczne "Niebieskie Piórko" rozpoczęło się rano w budynku Wydziału Sztuki przy ul. Szrajbera. Przez trzy godziny jego drzwi były otwarte dla każdego. Osoby zainteresowane studiami mogły przekonać się na własnej skórze na czym one polegają. Studenci oprowadzali gości po salach prób i zajęć. Prezentowali też swój artystyczny dorobek.

Natomiast wieczorem na Scenie Staromiejskiej odbył się koncert. Mogliśmy usłyszeć utwory jazzowe, muzykę poważną, znane przeboje oraz projekt muzyczny "Lata 20-ste, lata 30-ste". Wystąpili m.in.: Chór Ars Vocale pod dyrekcją prof. Katarzyny Bojaruniec, Ars Cantandi, chór Maryjne Słowiki, grupa jazzowa stworzona przez wykładowców oraz tegoroczni dyplomanci.

O przygotowaniach do wydarzenia opowiedział nam przewodniczący Rady Wydziałowej Samorządu Studenckiego Wydziału Sztuki Adam Rębisz.

O kształceniu na dwóch kierunkach studiów - edukacji artystycznej w zakresie sztuki muzycznej oraz plastycznej - oraz czwartkowym wydarzeniu opowiedzieli nam także:

Dyrektor Instytutu Sztuk Pięknych UWM prof. Violetta Kulikowska-Parkasiewicz

Dyrektor Instytutu Muzyki UWM prof. Leszek Szarzyński

Relację przygotował Arkadiusz Stępień-Miernikowski.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: