Aktualności
28.05.2018

Za nami pierwsze zawody w Centrum Symulacji Medycznych UWM

Studenckie Koło Medycyny Ratunkowej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie zorganizowało 26 maja I Studenckie Zawody Symulacji Medycznych. Rywalizowało w nich 63 studentów kierunków: lekarskiego i ratownictwo medyczne. Zapraszamy do wysłuchania naszej relacji. Na miejscu był Wojtek Miśkiewicz.

Na czym polegały zawody? "Pierwszą konkurencją była sztafeta złożona z kilku prostych czynności medycznych do wykonania (m.in. wkłucie do żyły obwodowej, EKG czy resuscytacja krążeniowo-oddechowa, natomiast w drugiej kategorii było to: szycie, intubacja i wkłucie do żyły obwodowej)" - tłumaczyła przewodnicząca Studenckiego Koła Medycyny Ratunkowej UWM Justyna Balmas. "Uczestnicy byli bardzo dobrze przygotowani do wszystkich konkurencji. Tak naprawdę zgłosili się sami najlepsi studenci od nas i rywalizacja była bardzo wyrównana. Ciężko było wybrać zwycięzców. Bardzo długo dywagowaliśmy na ten temat. Chętnie nagrodzilibyśmy wszystkich".

Trzyosobowe drużyny rywalizowały w dwóch kategoriach:
- kategoria I: lekarski I-III rok oraz ratownictwo I rok
- kategoria II: lekarski IV-VI rok oraz ratownictwo II-III rok)

Wyłoniono 6 najlepszych ekip. Oto laureaci:
Kategoria I:
I miejsce: Aleksander Strózik, Kamil Pomorski, Daniel Maćkiewicz
II miejsce: Maria Latacz, Barbara Niemiec, Tomasz Kasprzyk
III miejsce: Anna Sobańska, Karolina Stańczyk, Dominika Musiał
Kategoria II:
I miejsce: Karol Podbielski, Karolina Semeniuk, Wiktoria Włodarczyk
II miejsce: Kajetan Charzewski, Mikołaj Seremak, Kaja Majewska
III miejsce: Bartłomiej Dziuba, Daniel Mężykowski, Małgorzata Zera

Nasz reporter rozmawiał z jedną z nagrodzonych drużyn. Posłuchajcie, które zadanie sprawiło studentom najwięcej trudności.

Centrum Symulacji Medycznej przy Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie zostało oddane do użytku w październiku 2017 roku. Pozwala studentom Collegium Medicum UWM doskonalić praktyczne umiejętności niezbędne w pracy z pacjentem. "Studenci uczą się przy symulowanych pacjentach. Mają dużą odpowiedzialność w swoim zawodzie. Mogą nauczyc się tych praktycznych umiejętności bez stresu. Symulowany pacjent demonstruje wszystkie objawy przy stanie zagrożenia zdrowia i życia" - tłumaczył nam Prodziekan ds. studiów anglojęzycznych i rozwoju Wydziału Lekarskiego UWM dr n.med. Rakesh Jalali.

Fotorelację z I Studenckich Zawodów Symulacji Medycznych znajdziecie na stronie: uwm.edu.pl. Jak zapowiadają organizatorzy - w przyszłym roku możemy się spodziewać kolejnej edycji.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: