Aktualności
14.05.2018

Założyli białe fartuchy i zaczynają pracę z pacjentami

13 maja w kortowskim Centrum Konferencyjnym odbyła się tradycyjna Ceremonia Białego Fartucha. 82 studentów kierunku lekarskiego na Wydziale Lekarskim Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie rozpoczęło w ten sposób symbolicznie kolejny etap edukacji - zajęcia z pacjentami.

W tym roku w ceremoni udział wzięło 57 studentów kierunku lekarskiego w języku polskim i 25 - w języku angielskim. To Polacy, Szwedzi, Saudyjczycy, Amerykanie i Niemcy. Są na III roku, zakończyli już przedkliniczne kształcenie podstawowe i zdali egzaminy z anatomii, fizjologii i histologii.

"Ten biały strój stał się symbolem naszego prestiżu, naszej pozycji. Jest też i Waszym narzędziem pracy już teraz. Jako studenci zaczynacie stykać się z pacjenantami i wiecie, że pacjenci, ale też personel medyczny traktuje Was jako pełnoprawnych lekarzy. M.in. dlatego, że w tych białych fartuchach są bardzo obszerne duże kieszenie do których można schować wielki stetoskop" - mówił do studentów Dziekan Wydziału Lekarskiego UWM prof. Andrzej Rynkiewicz. "Biały fartuch pomaga też w nawiązywaniu kontaktu z pacjentem. Jest symbolem pozycji, szacunku, ale też wielkiego oczekiwania. Ta osoba jest postrzegana, jako ktoś, kto może przynieść pomoc, ma rozpocznać problem pacjenta, chorobę, postawić prawidłową diagnozę, wprowadzić skuteczne, dobre leczenie. Czasami w tym białym fartuchu będzie przekazywać informacje bardzo dobre dla pacjenta - że operacja się powiodła, albo nie ma żadnego problemu chorobowego. Ale może być odwrotnie - będziecie musieli przekazać przykrą informację, że choroba jest nieuleczalna" - dodał.

Podczas uroczystości Prorektor UWM ds. Collegium Medicum prof. Wojciech Maksymowicz wyraził wielką radość z faktu, że nowym pracownikiem jednostki naukowej i Szpitala Uniwersyteckiego został wybitny polski neurolog prof. Krzysztof Selmaj. To jeden z najlepszych specjalistów leczących od lat stwardnienie rozsiane. "Jest to naprawdę dla nas wielki zaszczyt i wielka zdobycz, że pan prof. Selmaj dał się namówić. Po latach pracy jako kierownik katedry w Łodzi, zobaczył w naszym Uniwersytecie szansę większego jeszcze rozwoju. Będzie prowadził dalsze badania tworząc nową pracownię neuroimmunologii i wprowadzając dalsze etapy badań nad immunologią stwardnienia rozsianego, również innych chorób neurologicznych. Część grantów przeniósł właśnie do nas. Te środki pomogą prowadzić badania" - mówił prof. Maksymowicz.

Prorektor ds. Collegium Medicum zwrócił się także do uczestniczących w ceremonii studentów. "Wchodzicie w etap kształcenia klinicznego. Z każdym dniem będziecie coraz bardziej stawać się lekarzami. Można powiedzieć, że tym lekarzem człowiek staje się do momentu, kiedy już nie ma sił leczyć chorych. Bo ciągle się rozwijamy. Ale tak prawdziwie - dyplom za trzy lata dla większości z Was. A ponieważ jesteście dobrymi ludźmi, to jest bardzo duża szansa, że będziecie dobrymi lekarzami. Tego Wam życzę" - zakończył.

Zapraszamy też do obejrzenia relacji TV Kortowo.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: