Aktualności
16.04.2018

Kormoran poleciał do Krakowa

Za nami VIII Ogólnopolski Studencki Festiwal Podróży "Kormorany". 14 i 15 kwietnia w Kortowie gościli podróżnicy z całej Polski. Opowiadali o swoich eskapadach w bliższe ale też najdalsze zakątki Europy i świata. Poznaliśmy także laureatów konkursu na najciekawszą studencką wyprawę minionego roku.

Główna nagroda konkursu, czyli Kormoran trafił do Mieczysława Okorskiego z Krakowa. Podczas festiwalu opowiadał o swojej wyprawie "Pireneje - Od oceanu do morza szlakiem HRP". Jury postanowiło także przyznać trzy wyróżnienia: Magdalenie Piotrowskiej, Jakubowi Kamińskiemu oraz Szymonowi Labusowi. Do Szymona trafiła również Nagroda Publiczności.

"Moje wystąpienie dotyczyło Wietnamu. Przejechałem Wietnam na motorze" - mówił nam Szymon Labus. "Wraz ze swoją dziewczyną stwierdziliśmy, że czas przeżyć jakąś przygodę. Także polecieliśmy do Wietnamu i drugiego dnia kupiliśmy motory. Kupiliśmy je całkowicie na własność a w Wietnamie jest to bardzo prosta sprawa, gdyż nie trzeba przerejestrowywać, chodzić do żadnych urzędów. Płacimy, właściciel dale nam dowód rejestracyjny i motor należy do nas. Wyznaczyliśmy sobie trasę, że przejedziemy cały północny Wietnam a następnie ze stolicy - Hanoi - zjedziemy na samo południe. Zajęło nam to niecały miesiąc a przygody po drodze były niesamowite!"

 

W tegorocznym konkursie zaprezentowano dziewięć prelekcji.  "Zwiedziliśmy tak naprawdę cały świat. Były m.in. prezentacje o Izraelu, Indiach, Nowej Zelandii, Pirenejach, Stanach Zjednoczonych" - mówi Hania Holubek z Akademickiego Klubu Turystycznego UWM w Olsztynie, który organizuje festiwal Kormorany. "Jeden element wspólny - mianowicie chęć odkrywania, poznawania. W czasie każej z tych wypraw ich uczestnicy mieli wspólny cel - żeby odkryć coś, poznać nową kulturę. Przyjeżdżając do nas opowiadają o tym."

Uczestnicy tegorocznych Kormoranów mogli wziąć udział w videokonferencji z Markiem Kamińskim oraz prelekcjach zaproszonych gości. W tym roku byli to m.in.: Dominik Wieczorkiewicz, Daria Urban-Kostyk i Wojciech Kostyk oraz Paweł Zawodny. O Ekspedycji Zimowej Kaukaz opowiadali: Łukasz Prot, Michał Paszkowski, Paweł Zapadka a na zakończenie festiwalu nasza redakcyjna koleżanka Gabriela Bury przekonywała, że Afryka jest "piękna ale gorzka".

A jak tegoroczne Kormorany ocenili goście festiwalu? Posłuchajcie!

Relację przygotował Wojtek Miśkiewicz.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: