Aktualności
14.11.2017

Studenci UWM dołączą do Legii Akademickiej

14 listopada na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie odbyło się spotkanie informacyjne projektu Legia Akademicka. Przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej zachęcali studentów do szkolenia wojskowego.

Czym jest Legia Akademicka? "Projekt został uruchomiony przez Ministerstwo Obrony Narodowej w celu odbudowy rezerw osobowych. To jest jeden aspekt. Drugi - to zaangażwonie w sprawy obronności studentów" - mówi Grzegorz Matyasik, koordynator projektu z Ministerstwa Obrony Narodowej. "Legia Akademicka ma swoje korzenie w historii - sięga początków II Rzeczypospolitej, kiedy studenci zaangażowali się w działania związane z czynem niepodległościowym. Teraz przyszedł czas, żeby ponownie sięgnąć po rezerwy. Ich stan jest - delikatnie mówiąc - niezadowalający. Potrzeby wojska to 35 tysięcy przeszkolonych rezerwistów rocznie. W roku 2017 ta liczba przekroczy lekko ponad 10 tysięcy. Mamy nadzieję, że poprzez ten projekt uda się te zasoby rezerw wzmocnić".

Projekt podzielony jest na zajęcia teoretyczne (30 godzin na uczelni) oraz praktyczne (w jednostkach wojskowych). Kto może przystąpić do Legii Akademickiej? "Trzeba być studentem dowolnej uczelni w Polsce. Posiadać obywatelstwo polskie i przejść kwalifikację wojskową - kategorię A".

Z Grzegorzem Matyasikiem rozmawiał Marcin Stankiewicz.Dlaczego studenci zainteresowali się Legią Akademicką? Sprawdzali nasi reporterzy Mateusz Skwarek i Kuba Samojluk. "Interesuję się wojskowością, więc postanowiłem dołączyć by przejść szkolenie" - mówi jeden z nich. "Chciałbym się zaciągnąć do wojska. Myślę o jednostkach specjalnych, specjalizacji strzelca wyborowego. To jednak jest nie tylko odpowiedzialność. Obawiam się testów psychologicznych, bo na nich bardzo łatwo wyjść na wariata albo na świra" - dodał inny.

Więcej informacji o rekturacji i projekcie znaleźć można na stronie Ministerstwa Obrony Narodowej.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: