Aktualności
12.10.2017

Turystyka nas inspiruje!

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie 12 października był gospodarzem konferencji naukowej pod hasłem "Turystyka nas inspiruje. Szlaki turystyczne szansą rozwoju turystyki regionalnej". Pomysłodawcą spotkania był Rektor UWM prof. Ryszard Górecki. O walorach turystycznych naszego regionu rozmawialiśmy z naukowcami z Kortowa.

"Konferencja miała na celu przybliżenie tematyki związanej ze szlakami turystycznymi, dlatego, że szlaki turystyczne stały się takim motorem rozwoju regionu - całej Warmii i Mazur" - mówiła prof. Ewa Paturej Dziekan Wydziału Nauk o Środowisku. "W tej chwili jest moda na aktywny wypoczynek. Biegamy, jeździmy rowerem, chcemy z dziećmi pójść na kajaki. I może dlatego jest potrzeba organizowania takich spotkań, a jednocześnie pokazania przedstawicielom tego terenu w jaki sposób mogą pozyskać pieniądze i swoja markę w terenie wykreować."

"Pamiętajmy o tym, że turystyka jest działem gospodarki. W związku z tym spojrzenie z punktu widzenia turysty jest zupełnie inne a inne z pozycji touroperatora, właściciela, firmy turystycznej, właściciela hotelu, przystani czy innego obiektu" - podreślał Dziekan Wydziału Kształtowania Środowiska i Rolnictwa UWM prof. Krzysztof Młynarczyk. "To jest dział gospodarki, więc w tym trzeba też widzieć biznes. Aby w zmieniającym się świecie i upodobaniach turystów tego turystę przyciągnąć, to trzeba zmieniać też ten produkt. Mówiliśmy o tym, że on musi być właśnie nastawiony na tego turystę aktywnego, który chce tutaj przyjechać. A przez to zapewnić godziwy zysk właścicielowi. To jest trudne. Powoli to się dzieje. A zasadniczą trudnością na Warmii i Mazurach jest krótki wysoki sezon turystyczny. On trwa zaledwie trzy miesiące. A więc trzeba tego turystę sezonowego przyciągnąć i zaoferować to, czego oczekuje."

Z prof. Ewą Paturej i prof. Krzysztofem Młynarczykiem rozmawiał Arkadiusz Stępięń-Miernikowski.

Współgospodarzem konferencji był Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin. Gośćmi wydarzenia byli naukowcy, samorządowcy, przedsiębiorcy, przedstawiciele stowarzyszeń.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: