Aktualności
06.04.2017

Chiron – szkoła z potencjałem

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie 5 kwietnia był gospodarzem ogólnopolskiej konferencji pod hasłem „Chiron – szkoła z potencjałem”.

To nowatorskie spotkanie, podczas którego dyrektorzy liceów i techników zapoznali się z wynikami badań dotyczących losów studentów w kontekście ukończonych przez nich szkól średnich.

Z przewodniczącym komitetu organizacyjnego konferencji - Prorektorem UWM ds. kształcenia i studentów prof. Jerzym Przyborowskim rozmawiał Arkadiusz Stępień-Miernikowski.

Konferencja była wynikiem pilotażowego projektu  „Analityka edukacyjna w szkołach wyższych”, realizowanego pod patronatem Fundacji Rektorów Polskich.

W Bibliotece Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie wręczono także nagrody „Chiron – szkoła z potencjałem”, przyznawane w różnych obszarach edukacyjnych, wybranym szkołom współpracującym z UWM. Uczelnia chciała uhonorować te szkoły, których absolwenci zostali znakomicie przygotowani do podjęcia studiów i ze świetnymi wynikami je kończą.

Nazwa statuetki nie została wybrana przypadkowo. Sięga źródeł kultury europejskiej - postaci Chirona, dobrego centaura, opiekuna największych i najsłynniejszych bohaterów i herosów świata antycznego. Swoich wychowanków, np. Achillesa i Heraklesa, uczył nie tylko męstwa, sprawności fizycznej, sztuki wojennej i myślistwa, ale przekazywał im także zasady dobrych obyczajów oraz honorowy kodeks zachowań. Przywiązywał ogromną wagę do etyki, formowania charakteru oraz intelektualnych zdolności swoich uczniów. Uczył dążenia do doskonałości. 

Dla wielu pokoleń antyczny bohater stał się wzorem mądrości, życzliwości i uczciwości, uosobieniem poświęcenia i oddania dla ludzi. W uniwersyteckiej nagrodzie i statuetce Chiron personifikuje nauczyciela i mistrza różnorodnych dziedzin.

W obszarze nauk medycznych nagrodzono V Liceum Ogólnokształcące im. Wspólnej Europy w Olsztynie, w obszarze nauk przyrodniczych i rolniczych - VI Liceum Ogólnokształcące im. Gabriela Narutowicza w Olsztynie, w obszarze nauk technicznych i ścisłych - ex aequo: I Liceum Ogólnokształcące im. gen. J. Bema w Ostrołęce oraz Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w Szczytnie, w obszarze nauk humanistycznych I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Olsztynie a w obszarze nauk społecznych i sztuki - ex aequo: III Liceum Ogólnokształcące im. Żołnierzy Obwodu Łomżyńskiego Armii Krajowej w Łomży oraz Liceum Ogólnokształcące nr 2 im. Leona Kruczkowskiego w Morągu.

W 2016 roku UWM szczegółowo przeanalizował losy swoich studentów w kontekście ukończonej przez nich szkoły średniej. Rezultatem tego badania była identyfikacja szkół kształcących wysokiej jakości kandydatów na studia, którzy swoimi zainteresowaniami odpowiadają profilom kształcenia realizowanym na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: