Aktualności
18.02.2017

Nowe kierunki studiów na Wydziale Humanistycznym UWM

Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie wciąż wzbogaca swoją ofertę kształcenia. Od nowego roku akademickiego wystartują dwa kolejne kierunki studiów - Lingwistyka w biznesie oraz Komunikacja międzykulturowa w Europie.

Z dr Magdaleną Makowską oraz dr Barbarą Kozak rozmawiał Arkadiusz Stępień-Miernikowski.

Interdyscyplinarny kierunek studiów lingwistyka w biznesie, realizowany we współpracy Wydziału Humanistycznego i Wydziału Nauk Ekonomicznych, stanowi unikalną w skali kraju fuzję studiów filologicznych i ekonomicznych, która pozwala absolwentom połączyć wysokie kompetencje językowe z wiedzą z zakresu praktyki gospodarczej i wymiany międzynarodowej. Kształcenie oparte jest na modelu modułowym, a jego celem jest zapewnienie studentom zarówno wysokich kwalifikacji filologicznych, jak i ekonomicznych.

Absolwent kierunku nie tylko biegle włada dwoma językami obcymi, ale także posiada wiedzę o funkcjonowaniu przedsiębiorstwa i prowadzeniu handlu międzynarodowego z uwzględnieniem różnych aspektów komunikacji międzykulturowej. Takie przygotowanie zawodowe umożliwia podjęcie pracy w firmach prowadzących działalność na globalnym rynku produktów i usług, a także w instytucjach samorządowych oraz służbach państwowych i administracji, gdzie wymagane są zaawansowana znajomość języków oraz umiejętności komunikacji międzykulturowej.

Kierunek lingwistyka w biznesie w sposób harmonijny łączy dwa obszary wiedzy, umiejętności i kompetencji, stanowiąc doskonałą ofertę dla tych wszystkich, który chcą wyjść poza standardowe, jednotorowe kształcenie filologiczne/ekonomiczne i podejmą wyzwanie kształcenia integralnego.

Obszar zatrudnienia:
- firmy i organizacje poszukujące specjalistów z ekonomii i biznesu, znających biegle języki obce – angielski oraz niemiecki lub rosyjski
- instytucje, organy i agencje Unii Europejskiej
- administracja i służby państwowe, instytucje samorządu terytorialnego utrzymujące kontakty międzynarodowe
- instytuty, agencje i firmy badawcze
- własne firmy działające na rynku międzynarodowym
- firmy tłumaczeniowe
- biura podróży
- instytucje kultury

Komunikacja międzykulturowa w Europie to propozycja studiów, prowadzonych w całości w języku rosyjskim, a zatem przeznaczonych dla osób, które władają już tym językiem.
Absolwent kierunku legitymuje się wiedzą o charakterze kulturowym, obejmującą znajomość realiów Europy oraz pogłębioną wiedzą z zakresu stosunków międzynarodowych. Posiada zaawansowaną znajomość języka rosyjskiego na poziomie C1 wg ESOKJ, pozwalającą na komunikowanie się w sytuacjach profesjonalnych w obszarach wymagających kompetencji komunikacyjnych i międzykulturowych, a także kompetencje językowe na poziomie B2+ w zakresie wybranego języka dodatkowego. Obszar zatrudnienia: instytucje działające w sferze komunikacji publicznej, kultury, biznesu; instytucje administracji państwowej oraz samorządu terytorialnego; firmy, współpracujące z Federacją Rosyjską lub rozszerzające swoją działalność na Europę Wschodnią; sektor usług wymagający zaawansowanej znajomości języków i kultur krajów europejskich (np. biura podróży i agencje turystyczne); firmy i organizacje międzynarodowe, poszukujące specjalistów z zakresu komunikacji międzykulturowej lub języka rosyjskiego; instytucje, organy i agencje Unii Europejskiej; media: redakcje gazet, portale internetowe, TV, radio.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: