Aktualności
19.04.2024

UWM gospodarzem spotkania Akademickiej Sieci Bezpieczeństwa i Równości

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie jest gospodarzem spotkania Akademickiej Sieci Bezpieczeństwa i Równości. To wspólnota łącząca osoby pełniące w polskich uczelniach wyższych funkcje związane z ochroną praw i wartości akademickich oraz bezpieczeństwa, równości i różnorodności. 

 

Akademicka Sieć Bezpieczeństwa i Równości istnieje oficjalnie od kwietnia 2023 roku. Wtedy zarejestrowano stowarzyszenie. Ale nieformalnie działa zdecydowanie dłużej. "To taka przestrzeń, w której spotykają się ludzie, którzy na uczelniach czy w jednostkach akademickich zajmują się sprawami szeroko rozumianej równości, profilaktyki, wspierania i bezpieczeństwa (nie tylko fizycznego, ale także takiego społecznego w przestrzeni akademickiej" - tłumaczy dr Anna Cybulko, przewodnicząca ASBiR i rzeczniczka akademicka Uniwersytetu Warszawskiego. "Spotykamy się od dawna. Przez 10 lat - w gronie trzyosobowym. Natomiast od 2020 roku takie spotkania jak to na UWM organizujemy rokrocznie. Teraz jesteśmy w Olsztynie, a wcześniej byliśmy w Toruniu i dwukrotnie Krakowie."

A Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie uczestniczy w takich rozmowach i spotkaniach od trzech lat. "Cały czas prężnie wspieramy sieć w jej działaniach i staramy się przenosić te wszystkie dobre praktyki, które zostają wypracowane przez ASBiR na nasz grunt akademicki - do Kortowa" - podkreśla Mateusz Dampc, rzecznik ds. równości szans UWM. W spotkaniu na UWM uczestniczy ponad 40 osób. "To reprezentanci i reprezentantki uczelni z każdego zakątka Polski. Na każdym zjeździe pojawiają się też nowe instytucje, nowe uczelnie."

Jakie są główne tematy trwającego na UWM Sympozjum Bezpieczeństwo i Równość? "Pracownicy niebędący nauczycielami akademickim - to nazwa, która pokazuje, jak widzimy tę grupę pracowników. Nasza sieć wspiera działania podjęte przez inne NGO-sy, w celu jej zmiany. Dostępne są już bardzo ciekawe badania na ten temat. I będziemy się zastanawiać, co z nimi zrobić i w jaki sposób kierować do odpowiednich organów sygnał, że istnieje znacząca potrzeba zmiany. Będziemy też zajmować się potrzebami osób transpłciowych i rozmawiać o transnakładce, która jest teraz tworzona na poziomie MUCI - wielu uczelni, które w tym systemie działają i które korzystają z systemu USOS. Rozmawiamy również o tym, jak mogą wyglądać procedury antymobbingowe i w jaki sposób skutecznie edukować w tym zakresie" - mówi dr Cybulko.

Sformułowane podczas spotkania na UWM postulaty mają trafić później m.in. do odpowiednich ministerstw. Relację przygotował Piotr Szauer.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: