Aktualności
03.04.2024

Stypendyści Fundacji im. Marii i Georga Dietrichów

Fundacja im. Marii i Georga Dietrichów drugi raz nagrodziła za dobre wyniki w nauce studentów filologii germańskiej z Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Stypendia w wysokości 500 euro otrzymali w tym roku: Martyna Stala, Artur Wietocha i Tetjana Mamonova. Z dwójką z nich spotkała się nasza reporterka.

 

Foto: Germanistyka Olsztyn

Fundacja przyznaje stypendia studentom pierwszego roku filologii germańskiej po zakończeniu semestru zimowego, kiedy już znane są jego wyniki. Pod uwagę brane są także: zaangażowanie w życie Katedry Języka Niemieckiego, dbanie o jej dobry wizerunek i działalność społeczne.

Tegorocznymi stypendystami zostali: Martyna Stala, Artur Wietocha i Tetjana Mamonova, studenci pierwszego roku filologii germańskiej na studiach I stopnia. Szczególne słowa uznania należą się Tetjanie, która jest Ukrainką, wojenną uchodźczynią i mamą. Mimo przeciwności losu osiąga bardzo dobre wyniki w nauce.

"Wystarczyło systematycznie się uczyć, mieć dobre oceny, angażować się. Stypendium to jakaś rywalizacja, ale też forma zabawy" - podkreśla Martyna Stala, która finansowe wsparcie chce przeznaczyć na... kursy i książki związane z realizowanym kształceniem z zakresu języka niemieckiego. Inny pomysł ma natomist Artur Wietocha. "W wakacje będę brał udział w wydarzeniu sportowym, do którego przygotowuję się od dłuższego czasu. Opłata startowa, cała logistyka - właśnie na to przeznaczę te pieniądze" - tłumaczy student.

Ze stypendystami Fundacji im. Marii i Georga Dietrichów spotkała się Zuza Gładysz. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

 

Obecni stypendyści po zakończeniu semestru letniego mają możliwość otrzymania kolejnego takiego stypendium, jeśli ich wyniki w nauce nie pogorszą się w kolejnym semestrze. Fundacja wspiera studentów także na inne sposoby. "Od wielu lat wypłaca absolwentom germanistyki na studiach licencjackich i magisterskich nagrody w wysokości 250 euro za najlepsze prace dyplomowe. W tym roku w maju trzy studentki germanistyki pojadą na miesięczny staż do Urzędu Miasta w Offenburgu, a ośmioro studentów odbędzie w tym mieście bezpłatny kurs językowy. Jego fundatorami oprócz fundacji są także Urząd Miasta w Offenburgu i UWM" - tłumaczy dr Alina Jarząbek, członkini zarządu Fundacji im. Marii i Georga Dietrichów. Z różnych form pomocy Fundacji im. Marii i Georga Dietrichów skorzystało już 161 studentów UWM.

Georg Dietrich był filantropem z Offenburga w Niemczech, doktorem honoris causa UWM. Zapoczątkował pomoc charytatywną dla mieszkańców Olsztyna w kryzysie gospodarczym i stanie wojennym. Z czasem, dzięki staraniom Georga i jego żony Marii, przekształciła się ona we współpracę partnerską miast i uczelni. Ich dzieło kontynuują następcy: córka Elvira Dietrich-Bleher i wnuczka Julia Ritter.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: