Aktualności
28.03.2024

Jubileusz UWM: odliczamy dni do Święta Uniwersytetu

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie obchodzi w tym roku 25-lecie istnienia. Uczelnia od początku trwającego roku akademickiego świętuje swój jubileusz, organizując wydarzenia o charakterze artystycznym. Największe atrakcje zaplanowano jednak na początek czerwca. O czym podczas konferencji prasowej opowiadał rektor prof. Jerzy Przyborowski.

 

Społeczność uniwersytecka swoje święto pragnie obchodzić wspólnie z mieszkańcami Olsztyna i regionu. Zaproszeni mogą czuć się wszyscy, którzy chcą spędzić czas w przyjaznej atmosferze, a przy okazji zapewnić sobie trochę naukowych i sportowych wrażeń. Piknik naukowy, Bieg Uniwersytecki, mecz piłki nożnej i kino plenerowe – wszystko to będzie czekało na osoby, które odwiedzą Kortowo w niedzielę 9 czerwca.

"Od 1 października odbyło się już wiele wydarzeń. Ale kulminacja nastąpi 3 i 9 czerwca.  W uroczystym posiedzeniu Senatu UWM udział wezmą przedstawiciele Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (prezydium KRASP-u), Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich oraz Konferencji Rektorów Polskich Uniwersytetów Technicznych (czyli KRUP-u i KRPUT-u). W ciągu tych dni będą się odbywały obrady tych gremiów. Będziemy rozmawiać na temat przyszłości szkolnictwa wyższego i nauki w Polsce. To grono będzie powiększone jeszcze o gości z Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego oraz Polskiej Akademii Nauk" - mówił podczas konferencji prasowej Rektor UWM prof. Jerzy Przyborowski. "Mamy rozmawiać o głębszych zmianach w ustawie Prawo o szklolnictwo wyższym."

Świętowanie w biegu i na boisku

Bieg Uniwersytecki wraca do Kortowa po kilku latach nieobecności. Jego ambasadorką jest Aleksandra Lisowska, mistrzyni Europy i olimpijka występująca w barwach klubu AZS UWM Olsztyn. Publicznie zapewniała, że kampus UWM jest jednym z jej ulubionych miejsc treningowych. Każdy, kto chce się na własnej skórze przekonać, na czym polega wychwalany przez biegaczkę urok Kortowa, będzie mógł przebiec się ulicami i ścieżkami, które tak dobrze zna nasza mistrzyni. Przygotowania warto rozpocząć już teraz, bo do pokonania będzie 10 kilometrów.

Zmodernizowany stadion lekkoatletyczny czekał będzie z kolei na młodszych biegaczy. Z myślą o nich przygotowana zostanie krótsza, licząca 450 metrów, trasa.

Ci, którzy lubią sportowe emocje, będą mieli szansę kibicować piłkarskim potyczkom kadry i studentów. Mecz będzie miał charakter koedukacyjny. To może być prawdziwe widowisko, bo piłkarscy mistrzowie są w gronie i studentów, i pracowników.

 

Nauka to też… rozrywka!

Piknik, który odbędzie się w samym sercu kampusu uniwersyteckiego, to okazja, by zaprezentować potencjał naukowy uczelni. W jego organizację zaangażowane są wszystkie wydziały UWM. Każdy z nich będzie chciał pokazać kawałek swojego świata i tego, co buduje wydziałową tożsamość. Wszyscy przedstawią wycinek tego, czym zajmują się uniwersyteccy badacze i koła naukowe. Organizatorzy pamiętają o osobach w każdym wieku, więc atrakcje mają być ciekawe i dla rodzin z dziećmi, i dla kandydatów na studia, i dla osób dorosłych. Będą eksperymenty, łamigłówki, gry, prelekcje i wiele innych propozycji. Nad całym wydarzeniem pieczę sprawować będzie Centrum Badań i Projektów, którego zespół ma duże doświadczenie w organizowaniu m.in. Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki.

Korzystając z możliwości, które daje Kortowo, Centrum Marketingu i Mediów zaprosi z kolei na wspólny seans w wyjątkowej przestrzeni uniwersyteckiego kampusu. Kino plenerowe ma za zadanie wprawić wszystkich uczestników w dobry nastrój, który na pewno przyda się tym, którzy będą już odliczali dni do wakacji lub wymarzonego urlopu.

 

Uniwersytet pełen sztuki

Zanim rozpocznie się czerwcowe świętowanie, na Uniwersytecie będzie miało miejsce jeszcze wiele innych wydarzeń o charakterze artystycznym. Od 3 kwietnia w Galerii „Stara Kotłownia” będzie można oglądać wystawę „New Media Art Department Polish Japanese Academy of Information Technology”. W piątek 19 kwietnia na koncert w Państwowej Szkole Muzycznej zaprosi Wydział Sztuki (który w tym roku świętuje 15-lecie istnienia), a dzień później (20 kwietnia) w Centrum Konferencyjnym UWM odbędzie się występ Zespołu Pieśni i Tańca „Kortowo”, któremu towarzyszyć będzie wystawa „Eko-klimaty” Studenckiej Agencji Fotograficznej „Jamnik”. „Jamnikowe” fotografie będzie można także oglądać także nieco później. W środę 15 maja w Galerii „Stara Kotłownia” zaplanowano wernisaż rocznicowej wystawy prezentującej artystyczne dokonania tej jednej z najdłużej działających agend Akademickiego Centrum Kultury.

Dobrej zabawy nie zabraknie z pewnością podczas Kortowiady (22-25 maja). Juwenalia w Olsztynie, cieszące się opinią najlepszych w Polsce, po raz kolejny zawalczą o utrzymanie tej reputacji. Na scenie na plaży kortowskiej pojawi się wiele gwiazd. Wśród nich m.in. Daria Zawiałow, Artur Rojek, Nocny Kochanek i Kwiat Jabłoni.

Ważnym wydarzeniem w kalendarium obchodów jubileuszu UWM będzie też koncert, który zaplanowano na 4 czerwca. Na kortowskiej scenie zaprezentują się: Teatr Muzyczny UWM, Chór im. prof. Wawrzyczka, Orkiestra Akademicka UWM oraz Zespół Pieśni i Tańca „Kortowo”.

 

Refleksja nad przeszłością, pomysły na przyszłość

Uniwersytet, który śmiało patrzy w przyszłość, nie zapomina także o historii – zarówno swojej, jak i regionu oraz ważnych dla niego ludzi. Prof. Jerzy Przyborowski jako rektor UWM objął patronatem honorowym Międzynarodową Konferencję Naukową „Kardynał Stanisław Hozjusz: teolog, humanista, dyplomata i kandydat na ołtarze”, która odbędzie się w dn. 6-8 maja w Rzymie. Jej organizatorami są Papieski Uniwersytet Gregoriański w Rzymie oraz Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie. Wydarzenie to wpisuje się także w obchody 25-lecia Wydziału Teologii, który jest spadkobiercą dzieła kardynała Hozjusza i Towarzystwa Jezuitów w nauczaniu teologii na Warmii.

 

Przyjaciele - stań się jednym z nich: