Aktualności
04.03.2024

Znamy wyniki II edycji Otwartego Budżetu Akademickiego na UWM

Siłownia na świeżym powietrzu oraz MikroMakro - strefa nauki i odpoczynku na Wydziale Nauk Ekonomicznych - to dwa zwycięskie projekty w II edycji Otwartego Budżetu Akademickiego na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Uczelnia na ich realizację przeznaczy łącznie pół miliona złotych.

 

W finale drugiej edycji Otwartego Budżetu Akademickiego znalazło się 10 projektów - cztery studenckie i sześć pracowniczych. Głosowanie trwało od 20 do 26 lutego. "To jest w symboliczny sposób oddanie w ręce społeczności akademickiej decyzji o przestrzeni, w której żyjemy, pracujemy, studiujemy. Ale wiemy też, że z kampusu korzystają osoby z zewnątrz. Więc to też podnosi atrakcyjność tego terenu nie tylko dla studentów, ale też dla gości spoza uniwersytetu"  - podkreśla Rektor UWM prof. Jerzy Przyborowski. "To idea, która wykorzystuje też kreatywność osób, które są społecznie zaangażowane i którym nie jest wszystko jedno, co robią i w jakim miejscu spędzają czas."

Projekty zgłoszone do OBA musiały także wpisywać się w jeden z celów zrównoważonego rozwoju. "Mamy tutaj co najmniej 2 lub 3 cele - spośród tych 17 ogłoszonych przez ONZ - związane z dobrostanem, z naszym funkcjonowaniem w przestrzeni akademickiej. To jest bardzo, bardzo ważne!" - mówił odnosząc się do zwycięskich projektów prof. Przyborowski.

Najlepszym projektem studenckim okazała się siłownia na świeżym powietrzu. Zdobyła 48 procent głosów w swojej kategorii. Pracownicy najchętniej głosowali natomiast na propozycję stworzenia strefy nauki i odpoczynku - MikroMakro na Wydziale Nauk Ekonomicznych (39 procent głosów w tej kategorii). Oba zostaną zrealizowane jeszcze w tym roku kalendarzowym.

"Na Wydziale Nauk Ekonomicznych prace możemy rozpocząć w okresie wakacyjnym - tak, aby nie przeszkadzać w zajęciach. A jeżeli chodzi o siłownię - nawet już dzisiaj wyślemy wstępne zapytania o dostępność tego sprzętu i czas realizacji. Mam nadzieję, że uda się ten sprzęt dowieźć pod koniec sezonu wakacyjnego"  - deklarował Kanclerz UWM Bogusław Stec.

MikroMakro - strefa nauki i odpoczynku na Wydziale Nauk Ekonomicznych

MikroMakro – innowacyjna strefa nauki i odpoczynku na Wydziale Nauk Ekonomicznych! To przestrzeń, gdzie łączymy naukę i relaks - miejsce do wymiany myśli, budowania relacji i odpoczynku zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Otwarta dla wszystkich pracowników i studentów, nie tylko z ekonomii.

Szacunkowy koszt projektu: 145 900,00 zł

Siłownia na świeżym powietrzu

Siłownia na świeżym powietrzu, inspirowana najlepszymi trendami fitness. Projekt zapewni maszyny do kompleksowego treningu każdej partii ciała, umożliwiając pełnoprawny trening siłowy. Odpowiednio dobrane obciążenia sprawią, że każdy ruch przyniesie wymierne efekty. A to wszystko dostępne całodobowo, bez żadnych opłat. Gotowi na nowe doznania fitness pod chmurką?

Szacunkowy koszt projektu: 250 000,00 zł

Rozmawialiśmy z autorami zwycięskich projektów - dr Katarzyną Andruszkiewicz i Filipem Kadziewiczem. Posłuchajcie!

OBA 2024 w liczbach:

10 projektów brało udział w głosowaniu
1770 głosów oddali pracownicy oraz studenci i doktoranci UWM
28 tysięcy wejść na strona www.oba.uwm.edu.pl

Wyniki głosowania:
1. Siłownia na świeżym powietrzu: 383 głosy
2. MikroMakro – strefa nauki i odpoczynku na Wydziale Nauk Ekonomicznych: 375 głosów
3. BioSfera – strefa wypoczynku, cichej nauki i smaków na Wydziale Biologii i Biotechnologii: 322 głosy
4. Woda bez plastiku – dystrybutor na każdy wydział: 215 głosów
5. Strefa wsparcia i rozwoju studentów UWM – nowa siedziba Ośrodka „Empatia”: 168 głosów
6. Strefa Work'n'Chill: 127 głosów
7. Kortowski Badminton: 60 głosów
8. Ruch to zdrowie – ścianka tenisowa: 59 głosów
9. Przebieralnia na plaży: 33 głosy
10. Strefa odpoczynku na Pływalni Uniwersyteckiej: 28 głosów

Otwarty Budżet Akademicki zadebiutował na UWM rok temu. Była to inicjatywa rektora, który podkreślał, że zależy mu na partycypacyjnym modelu zarządzania uczelnią. W pierwszym konkursie wyłoniono dwa zwycięskie projekty. Pierwszy z nich pozwolił na stworzenie w kampusie UWM pola do disc golfa. Pasjonaci tej dyscypliny już rozgrywają tu turnieje, a charakterystyczne kosze umiejscowione zostały m.in. w okolicach Górki Kortowskiej oraz za Wydziałem Humanistycznym. Drugi z projektów, który rok temu zyskał największe poparcie, to zielona wiata rowerowa. Projekt także został zrealizowany, ale na to, by w pełni cieszyć oko roślinnością na jego dachu, trzeba będzie jeszcze chwilę zaczekać. Tu kluczową rolę odgrywać będzie pogoda.

Relację przygotował Piotr Szauer.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: