Aktualności
23.02.2024

Naukowcy z UWM nagrodzeni przez PAN

Prof. Grzegorz Jasiński (Wydział Humanistyczny UWM), prof. Andrzej Edward Grzybowski (Wydział Lekarski UWM) oraz dr hab. inż. Roman Andrzej Lewandowski (Wydział Nauk Ekonomicznych UWM) znaleźli się w gronie laureatów siódmej edycji konkursu dla naukowców organizowanego przez Oddział Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie i Białymstoku. Nagrody wręczono 22 lutego w dawnym Domu Polskim.

Foto: Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki w Olsztynie

Z okazji podsumowania konkursu w Olsztynie gościł prezes Polskiej Akademii Nauk. prof. Marek Konarzewski. To on wręczył nagrody i wyróżnienia naukowcom z Olsztyna i Białegostoku. Trzy z nich trafiły do badaczy związanych z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim, a dwie do pracowników Uniwersytetu w Białymstoku.

Nagrodę w kategorii: Nauki społeczne i humanistyczne otrzymał:

Prof. dr hab. Grzegorz Jasiński, Uniwersytet Warmińsko - Mazurski w Olsztynie, za trzy monografie: Na Mazurach w XIX i XX wieku. Prace historyczne; Luteranie na Mazurach i Warmii po 1945 roku; Mazury i Polacy. Relacje z podroży i opinie z przełomu XIX i XX wieku.



Nagrodę w kategorii: Nauki biologiczne, rolnicze i medyczne otrzymał:

Prof. n. med. Andrzej Edward Grzybowski, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, za opracowanie modeli algorytmów strużących ocenie ryzyka krótkowzroczności oraz zastosowania Al do diagnozowania retinopatii u diabetyków.

Nagrodę w kategorii: Nauki ścisłe, techniczne i nauki o Ziemi otrzymała:

Dr hab. Elżbieta Regulska, Uniwersytet w Białymstoku, za osiągniecie pod tytułem „Modyfikowane mieszane tlenki metali oraz aromatyczne związki heterocykliczne zawierające fosfor w układzie pierścieni skondensowanych, jako materiały funkcjonalne".

Wyróżnienie w kategorii: Nauki społeczne i humanistyczne otrzymał:

Dr hab. inż. Roman Andrzej Lewandowski, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, za opracowanie pt. „Kontrola menedżerska i jej wpływ na wyniki szpitali publicznych. Ujęcie modelowe".



Wyróżnienie w kategorii: Nauki biologiczne, rolnicze i medyczne otrzymała:

Dr Agnieszka Gęgotek, Uniwersytet w Białymstoku, za wykazanie zmian w profil proteomicznym komórek skóry pod wpływem promieniowania UVA/UVB w warunkach in vitro, oraz określenie zakresu działania związków protekcyjnych wobec tych komórek.

"Te nagrody - przyznawane kolejny raz - honorują najlepszych naukowców z Białegostoku i Olsztyna. Nie ma lepszego świadectwa, jak to, że bardzo dobra nauka jest czyniona w tych regionach. A po drugie, jak bardzo możemy z tej nauki korzystać i ją doceniać" - podkreślał dyrektor PAN prof. Marek Konarzewski.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: