Aktualności
22.02.2024

Prof. Jerzy Wilde: Ci, którzy raz pokochali pszczoły, nie potrafią bez nich żyć!

Prof. Jerzy Wilde niemal całą swoją drogę badawczą poświęcił na próbę wyhodowania pszczół opornych na Varroa. Skupia się też na opracowaniu skutecznych sposobów zwalczania tego pasożyta. Za całokształt dorobku naukowego został właśnie nagrodzony przez ministra nauki. 

Prof. Jerzy Wilde pracuje w Katedrze Drobiarstwa i Pszczelnictwa na Wydziale Bioinżynierii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Z uczelnią (wcześniej ART) związany jest od ponad 40 lat. Jak zareagował na docenienie jego dorobku i pracy naukowej przez ministra nauki? "Jestem podekscytowany przyznaniem tej nagrody. Poczułem się niezwykle dumny będąc jedynym laureatem z byłych uniwersytetów rolniczych. Pozostałych 14 nagród, które przyznano wybitnym profesorom za całokształt dorobku to były nagrody profesorów z politechnik, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Jagielońskiego czy Polskiej Akademii Nauk. Tym bardziej poczułem się wyróżniony i jestem bardzo zadowolony z tego" - mówił w studiu Radia UWM FM.

Przez ostatnie trzy dekady prof. Jerzy Wilde zajmuje się niezwykle trudną i istotną problematyką. "Od dobrych 30 lat zajmuję się próbą wyhodowania pszczół opornych na Varroa. To problem nie tylko polski, europejski, ale światowy. Kiedy mówi się o tym, że pszczoły mają się coraz gorzej, to nade wszystko dlatego, że wciąż nie znaleźliśmy sposobu na to, aby wyhodować pszczoły oporne na tego roztocza. W ostatnich latach okazało się, że ten roztocz nie tylko sam szkodliwie działa na pszczoły, ale poprzez przenoszenie różnych wirusów powoduje całe sprzężenia chorób w rodzinie pszczelej. O to jest rzecz, którą zajmujemy się z wieloma ośrodkami europejskimi" - odpowiada. "Musimy też skutecznie leczyć! Stąd nasze projekty idą też w kierunku znajdowania czy opracowania nowych efektywnych sposób zwalczania tego pasożyta. Niedawno skończyliśmy duży projekt polegający na tym, aby zaangażować do tych badań innowacyjne techniki w postaci elektronicznego nosa, który potrafiłby diagnozować te chory, które nas najbardziej interesują. To nie jest proste, ale osiągnęliśmy duży sukces. Opracowane zostały narzędzia do takiego diagnozowania."

Z prof. Jerzym Wilde spotkał się Piotr Szauer. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

Więcej o tegorocznej Gali Nauki Polskiej przeczytacie także na naszej stronie.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: