Aktualności
15.02.2024

Tłumy uczniów na Czwartkach z Humanistyką. Na kolejne... brak już miejsc!

O odpowiedzialności za słowa (jako wykładniku owocnej komunikacji),  najważniejszym meczu NBA w historii polskiej telewizji a także o tym, że "Na początku była Afryka" podczas kolejnego spotkania cyklu Czwartki z Humanistyką opowiadali wykładowcy z Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

15 lutego w wykładach i warsztatach udział wzięli dziś uczniowie z Olsztyna, Iławy, Szczytna czy Ostródy czy Makowa Mazowieckiego. "Młodzież słuchała z uwagą. Mieliśmy bardzo dużo gości! Mieli okazję wysłuchać pięciu wykładów - o zróżnicowanej tematyce, ale - jak zwykle - w jakiś sposób kolejne wystąpienie łączyły się z sobą. A pierwsze z nich dotyczyło odpowiedzialności za słowo" - mówiła na naszej antenie prof. Joanna Chłosta-Zielonka, Prodziekan ds. promocji i rozwoju Wydziału Humanistycznego UWM. "Był wykład o wiedźmie w tekstach sowizdrzałów oraz znaczeniu Jordana i amerykańskiej ligi koszykówki NBA (a także o pewnym micie, który wokół tej ligi stworzyła polska telewizja). Dr hab. Bara Ndiaye otworzył nam oczy na fakt, że... na początku była Afryka. Bardzo ciekawie uzasadnił w jaki sposób rozwijał się człowiek, kultura, pismo, badania naukowe. Dla młodzieży było to niezwykle ciekawe! A ostatni wykład - Pani prof. Joanny Szydłowskiej - zwracał uwagę na to, że kulturę można śledzić także poprzez kulinaria."

W części warsztatowej przygotowano natomiast następujące propozycje:
- mgr Bartosz Kuczyński: Rola empatii w projektowaniu: jak rozpoznawać i badać ludzkie potrzeby?
- dr Anna Krawczyk-Łaskarzewska: „A ona tańczy", ale jak? Filmowe adaptacje „Salome" Oscara Wilde'a
- dr Iwona Grzesiak: Dlaczego ONI słyszą, ale nie słuchają.

Z prof. Joanną Chłostą-Zielonką spotkał się Piotr Szauer. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

Ostatnie w tym roku akademickim spotkania cyklu Czwartki z Humanistyką zaplanowano na 21 marca i 25 kwietnia. Niestety... miejsc już brak! "Zatem ostrzegamy, aby w przyszłym roku jak najwcześniej zapisywac się na wykłady i warsztaty" - dodaje prof. Chłosta-Zielonka.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: