Aktualności
15.02.2024

Forum Współpracy - Wiedza i Możliwości

Na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie swoją działalność zainaugurowało Forum Współpracy - Wiedza i Możliwości. Jego uczestnikami są reprezentanci lokalnych grup działania z Warmii i Mazur, przedstawiciele władz samorządowych województwa, twórcy przedsięwzięć oraz regionalni aktywiści.

Celem pierwszego spotkania (które zorganizowano w środę 14 lutego) było stworzenie formuły współpracy i wymiany doświadczeń, poznanie oczekiwań oraz możliwości wzajemnego wspierania się. "Zaprosiliśmy lokalne grupy działania. To 20 podmiotów - stwowarzyszeń lub grup, które funkcjonują w subregionach Warmii i Mazur. Mają pomysły na rozwój, ale czasami nie wiedzą, jak je zrealizować. Niekiedy chcą działać, ale nie mają pomysłów. My chcemy zdiagnozować potrzeby i oczekiwania tych środowisk. Chcemy pomagać im, żeby uczestniczyć w rozwoju społeczno-gospodarczym. Tego pragniemy, jak Uniwersytet przedsiębiorczy!"  - tłumaczy prof. Mariola Grzybowska-Brzezińska, Dziekan Wydziału Nauk Ekonomicznych UWM. "Łączy nas miłość do regionu. Nasi goście to pasjonaci, którzy ciężką pracą wychodzą na zewnątrz i wiedzą, że potrzebują wsparcia, żeby te idee które mają przerodzić w pomysł biznesowy. Musimy się poznać, odmieniając przez wszystkie przypadki pojęcie współpraca."

Organizatorzy zakładają, że efektem takich spotkań będzie kooperacja na rzecz rozwoju obszarów wiejskich, sieciowanie i integracja organizacji z regionu działających w obszarze społecznym, gospodarczym oraz w turystyce. "Wspólnie będziemy realizować te przedsięwzięcie. Tu nie ma rzeczy przykrych. Tu jest prawda! Chcemy realizować cele, które JM Rektor prof. Jerzy Przyborowski na samym początku swojej kadencji sformuował i je realizował. I jesteśmy do tego przygotowani. Ale my oczywiście także mamy obowiązek uczenia się i doskonalenia tego, czego nie robimy idealnie lub zgodnie z oczekiwaniami tych małych podmiotów. Główne wyzwanie to przygotowanie ich wspólnego projektu. Żeby uatrakcyjnić region, te podmioty muszą współpracować!"

Takie spotkania na Wydziale Nauk Ekonomicznych będą odbywały się cyklicznie. "Dwa razy w roku. Na początku - zdecydowanie przed sezonem - diagnozujemy działania i te problemy, staramy się je rozwiązywać. A na koniec roku - już po sezonie - spotykamy się po to, by podsumować nasze działania i oczywiście inkubować kolejne problemy do rozwiązania, w części dokonywać korekty. To ma być współpraca długotrwała" - dodaje prof. Mariola Grzybowska-Brzezińska.

 

Udział w pierwszym spotkaniu wzięli naukowcy z Wydziału Nauk Ekonomicznych, przedstawiciele Centrum Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym UWM w Olsztynie oraz SKN ZZL Creative udział a także lokalnego biznezu (LGD Kanał Elbląski, Spiżarnia Warmińska, Kwaśne Jabłko /  Niwa  / Camp SPA,  Kwaśne Drzewo Sauerbaum,  Ekotarg w Jezioranach,  Nasze Aniołowo).

Relację przygotował Piotr Szauer.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: