Aktualności
31.01.2024

Dni Języka Ojczystego na UWM

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie kolejny raz włączy się w obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. W programie m.in. spotkanie z pisarką, publicystką i kulturoznawczynią Sylwią Chutnik, konkurs recytatorski i dyktando. 21 lutego poznamy także laureatów XIII edycji Konkursu Literackiego o Trzcinę Kortowa.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to święto ustanowione przez UNESCO 25 lat temu. Przypada 21 lutego. Na Wydziale Humanistycznym UWM zaplanowano w tym roku z tej okazji kilka wydarzeń. Pierwsze z nich odbędzie się już tydzień wcześniej.

Katedra Literatury Polskiej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie wciąż zaprasza do udziału w IX edycji konkursu recytatorskiego "Polska poezja XX i XXI wieku". Zgłoszenia przyjmowane są do 11 lutego 2024 roku. Wyłonieni uczestnicy o nagrody powalczą 16 lutego w Auli Teatralnej Wydziału Humanistycznego (w dwóch kategoriach: recytacja oraz poezja śpiewana). Regulamin znajdziecie na naszej stronie.

Kolejnym akcentem bogatych obchodów Dnia Języka Ojczystego na UWM będzie spotkanie z pisarką, eseistką, publicystką i kulturoznawczynią Sylwią Chutnik, które zaplanowano na wtorek 20 lutego o 13:00 w Auli M. i G. Dietriechów.

"W środę 21 lutego odbędą się stałe punkty programu. M.in. rozstrzygnięcie Konkursu Literackiego o Trzcinę Kortowa. Ten konkurs także cały czas jest otwarty. Do 6 lutego uczniowie szkół ponadpodstawowych oraz studenci mogą zgłaszać trzy wiersze. Regulamin jest dostępny na stronie wydziału" - mówiła na naszej antenie prof. Joanna Chłosta-Zielonka, Prodziekan ds. rozwoju i promocji Wydziału Humanistycznego UWM. Więcej informacji o konkursie znajdziecie także TU. "W tym dniu odbędzie się także dyktando - dla wszystkich chętnych - oraz wykład z obszaru językoznawstwa. A w czwartek 22 lutego będziemy gościć prof. Sławomira Buryłę - literaturoznawcę, badacza literatury związanej z II wojną światową i holocaustem. My - humaniści - lubimy świętować długo i tak też będzie w tym roku!".

Z prof. Joanną Chłostą-Zielonką spotkał się Patryk Gąsiorowski. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

Przyjaciele - stań się jednym z nich: