Aktualności
12.01.2024

Tajemnice życia od komórek do biosfery, czyli... Noc Biologów na UWM po raz trzynasty!

Już po raz trzynasty Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie włączył się w ogólnopolską Noc Biologów. Gospodarzem wydarzeń w Kortowie jest tradycyjnie Wydział Biologii i Biotechnologii. W piątek 12 stycznia od samego rana można było tam spotkać młodszych i starszych odkrywców. Posłuchajcie naszej relacji!

Noc Biologoiw tradycyjnie organizowana jest w kilkunastu ośrodkach akademickich w całym kraju w drugi piątek nowego roku. 12 stycznia od rana w Kortowie widać było zorganizowane grupy dzieci i młodzieży. Ze swoimi nauczycielami przyjechali tu m.in. z Lidzbarka Warmińskiego, Ostrołęki i wielu olsztyńskich szkół, by uczestniczyć w inspirujących wydarzeniach. A w tym roku przygotowano ich ponad sześćdziesiąt.

"Tegoroczne hasło wydarzenia to: Tajemnice życia od komórek do biosfery. To, co robi biologia, wpływa na nasze życie. Odkrywamy, jak świat wokół nas funkcjonuje. A wiedza dostępna jest dla każdego - czy jest się w przedszkolu czy jest się seniorem. Nie trzeba mieć doktoratu, by z niej korzystać" - przekonywał koordynator Nocy Biologów na UWM, prof. Stanisław Czachorowski. "Ten piknik naukowy to forma upowszechniania nauki, z dostosowaniem treści do odbiorcy, który do nas przychodzi. Ciekawość świata jest właściwa człowiekowi. Wystarczy jej... nie zabijać i dawać takie wsparcie jak tutaj."

Dziekan Wydziału Biologii i Biotechnologii UWM w Olsztynie podkreślała natomiast, że Noc Biologów to także święto wydziału. "Głównym celem oczywiście jest popularyzacja nauki. Ale to też doskonały moment, w którym nasi pracownicy mogą pochwalić się swoimi zainteresowaniami i osiągnięciami. To jest również czas, w którym studenci mogą zaprezentować swoje dokonania w licznych kołach naukowych. A najważniejsze jest to, że możemy otworzyć się na gości, którzy tego dnia odwiedzają nas licznie" - mówiła prof. Iwona Bogacka.

Władze uczelni podkreślają od lat, że to świetna promocja nauki i badań. "Tego typu wydarzenia są bardzo ważne dla uniwersytetu. Moim zdaniem najważniejsza jest idea wykreowania w młodych ludziach dążenia do tego, żeby być zainteresowanym tym, co się dzieje wokół. Można być zainteresowanym sprawami społecznymi, gospodarczymi, ale też naukowymi - dlaczego żyjemy, oddychamy i z czym to się wiąże. A w ramach Nocy Biologów w sposób komunikatywny możemy się wielu rzeczy dowiedzieć" - mówił prof. Jerzy Jaroszewski, Prorektor UWM ds. polityki naukowej i badań.

Nasi reporterzy rozmawiali także z kilkoma wykładowczyniami, które przygotowały wykłady i warsztaty dla uczestników tegorocznej Nocy Biologów na UWM.

Na koniec oddajmy głos najmłodszym. Jak podobało im się w Kortowie? Posłuchajcie!

Relację przygotowali: Patryk Gąsiorowski i Kacper Opalla.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: