Aktualności
28.12.2023

Noc Biologów 2024 - Tajemnice życia od komórek do biosfery

Wydział Biologii i Biotechnologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie już po raz trzynasty zaprasza na Noc Biologów. Kolejną edycję wydarzenia zaplanowano na 12 stycznia (w wersji hybrydowej - w kontakcie i online) a jej hasło przewodnie to: "Tajemnice życia od komórek do biosfery".

 

Wydział Biologii i Biotechnologii UWM od początku bierze udział w ogólnopolskiej akcji Noc Biologów. To wspólne przedsięwzięcie wydziałów biologicznych i przyrodniczych polskich uniwersytetów i szkół wyższych a także ogrodów botanicznych. Po raz trzynasty zaplanowano je na piątek 12 stycznia 2024 roku. A hasło przewodnie to: "Tajemnice życia od komórek do biosfery".

"Noc Biologów jest festiwalem naukowym, skierowanym zarówno do dzieci przedszkolnych, młodzieży szkolnej, jak i do osób dorosłych z miasta Olsztyna, regionu, jak i do powiatów z północnego Mazowsza. Jednakże dzięki ofercie online docieramy do całej Polski i świata" - zapewnia koordynator akcji na UWM, prof. Stanisław Czachorowski. "Ma na celu przekazanie szerokiej wiedzy przyrodniczej oraz wyników prowadzonych na UWM badań naukowych na różnych poziomach - od podstawowych wiadomości przyrodniczych do zagadnień problematycznych, nurtujących współczesną biologię i biotechnologię."

Z prof. Stanisławem Czachorowskim spotkał się Krzysztof Gajewski. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

Jednym z celów akcji jest też zaszczepienie przekonania o kluczowej roli nauk przyrodniczych w egzystencji populacji ludzkiej na Ziemi a także znaczenie biogospodarki w rozwoju regionalnym w północno-wschodniej Polsce. Bogata i ciekawa oferta programowa w ramach Nocy Biologów w latach 2012-2023, przygotowana przez pracowników naukowych a także doktorantów i studentów, spotkała się z ogromnym odzewem ze strony mieszkańców Olsztyna i całego województwa, co potwierdza słuszność przyjętej koncepcji upowszechniania nauki (interesujące pokazy, aktywizujące warsztaty, prelekcje, wykłady, zwiedzanie laboratoriów, wystawy, dyskusje oraz materiały zamieszczone w prasie lokalnej, radiu, telewizji i internecie) i niemalejącą potrzebę społeczną organizowania tego typu przedsięwzięć. "Szczególnie ważna jest dla mieszkańców małych wsi i miasteczek z naszego regionu, jako forma upowszechniania najnowszej wiedzy biologicznej w formie kształcenia ustawicznego i pozaformalnego" - podkreśla prof. Czachorowski.

O tegorocznej edycji opowiemy Wam niebawem na antenie Radia UWM FM. A program wydarzenia już teraz możecie znaleźć na stronie: nocbiologow.pl

Przyjaciele - stań się jednym z nich: