Aktualności
17.03.2023

Dni Mózgu na UWM

Czy mózg może być fit? Co robić, by uczyć się wydajnie? I jak to, co jemy, wpływa na nasze zachowanie? Na te i wiele innych pytań odpowiadali podczas Dni Mózgu na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie wykładowcy i studenci z kilku wydziałów, które zaangażowały się w tym roku w wydarzenie.

Głównymi organizatorami Dni Mózgu na UWM byli: Wydział Biologii i Biotechnologii oraz Naukowe Koło Biotechnologów. W inicjatywę zaangażowali się także studenci z pięciu innych kół naukowych (Koła Naukowego Neuroanatomów, Koła Naukowego Biologii Medycznej „Exon”, Koła Naukowego Suicydologii, Koła Naukowego Gastronomii Sztuki Kulinarnej, Koła Florystów) oraz pracownicy pięciu innych wydziałów: Wydziału Lekarskiego, Wydziału Nauk Społecznych, Wydziału Prawa i Administracji, Wydziału Nauk o Żywności oraz Wydziału Rolnictwa i Leśnictwa.

"Bardzo dużo osób uczestniczyło w naszych zajęciach. Dziękujemy za to ślicznie. Jesteśmy bardzo zadowoleni z zainteresowania. I mamy nadzieję, że za rok uda nam się jeszcze bardziej rozbudować ten program" - mówiła koordynująca wydarzenie dr Agata Żmijewska. Sama także przygotowała dla uczniów oraz studentów prelekcję zatytułowaną "Zakochany mózg". O czym opowiadała? "Mamy bardzo dużą mieszankę hormonalną, która uczestniczy w powstawaniu stanu zakochania a później - trwania miłości. Miłość - tak, jak śpiewała Rihanna - ukryta jest w mózgu!".

Swoje propozycje programowe przygotowali także studenci. Jedną z nich był teleturniej Brain milionerzy. Na czym polegał? "Quiz miał sprawdzić ogólna wiedzę, ale też uczyć poprzez to, że uczniowie i studenci zapamiętają większość ciekawostek na temat mózgu. Mocno się zaangażowaliśmy" - podkreślał Karol Sarnecki z Naukowego Koła Biotechnologów. Jego przedstawiciele obsługiwali także alkogogle i draggogle, które imitują zaburzenia działania mózgu po spożyciu różnych środków odurzających. Na zajęciach spotykali się z dziećmi, uczniami oraz innymi studentami nie tylko w Kortowie, ale też w szkołach oraz w Gminnej Bibliotece Publicznej Świątkach.

Wykład "Smaczne i zdrowe" oraz warsztaty "Zdrowa słodycz" zorganizowało Koło Naukowe Gastronomii Sztuki Kulinarnej z Wydziału Nauki o Żywności. W zajęciach uczestniczyli uczniowie z XII LO w Olsztynie. Podczas Dni Mózgu można było również wysłuchać prelekcji na temat depresji poporodowej, leworęczności czy otyłości oraz wziąć udział w warsztatach z hortiterapii.

"Czym kierują się mordercy, czyli neurobiologiczne podłoże zbrodni" - to tytuł wykładu, który wygłosił mgr Daniel Kallinowski.

O operacjach mózgu z wybudzeniem - z perspektywy neuropsychologa - opowiadał natomiast dr Piotr Markiewicz z Wydziału Nauk Społecznych. I wzbudził bardzo duże zainteresowanie studentów oraz uczniów, którzy mieli wiele pytań.

W Kortowie postanowiliśmy też sprawdzić, co o funkcjonowaniu mózgu wiedzą studenci Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Brian Awareness Week to globalna kampania edukacyjna. Na świecie Tydzień Mózgu obchodzony jest od 1996 roku. Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie pierwszy raz włączył się w tę akcję przed rokiem. Jej głównym zadaniem jest popularyzacja wiedzy o funkcjonowaniu mózgu oraz zwiększenie świadomości społecznej na temat postępów i korzyści płynących z badań nad mózgiem.

Relację przygotowali: Paweł Obrycki, Piotr Szauer i Bartosz Wiśniewski.

 

 

Przyjaciele - stań się jednym z nich: