Aktualności
16.03.2023

Prof. Benedykt Błoński: Jestem spełniony, ale czekają też nowe wyzwania

"W wiosennym nastroju..." - to tytuł koncertu, którym swoje 40-lecie pracy artystycznej świętować będzie prof. Benedykt Błoński - dziekan Wydziału Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, twórca sukcesów Chóru im. prof. Wiktora Wawrzyczka a obecnie dyrygent i dyrektor artystyczny Chóru Cantores Varmienses.

 

Prof. Benedykt Błoński pracę w Olsztynie rozpoczął w 1982 roku. Związał się wówczas z Wyższą Szkołą Pedagogiczną i objął funkcję drugiego dyrygenta Chóru im. Prof. Wiktora Wawrzyczka, działającego przy Akademii Rolniczo-Technicznej. Z tą grupą pracował nieprzerwanie przez 27 lat. Budował jej renomę w kraju i na świecie.

"Była to naprawdę bardzo owocna praca. I można powiedzieć, że temu zespołowi poświęciłem najbardziej twórcze lata swojego życia. Bezpośrednio po studiach rozpocząłem tam pracę i później kontynuowałem ją z sukcesami. Była fajna ekipa - osoby, które chciały się rozwijać i z którymi miałem ogromną przyjemność pracować. To wszystko także dzięki bardzo dobrej współpracy z władzami uczelni" - podkreśla prof. Błoński. "W 2009 roku - gdy skończyła się praca z Chórem im. prof. Wiktora Wawrzyczka - dostałem propozycję z Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej, żeby stworzyć tam chór. W tej chwili nazywa się on Cantores Varmienses."

Równolegle, prof. Błoński realizował się naukowo. Już w wieku 42 lat został profesorem belwederskim. Jest cenionym dyrygentem, chórmistrzem i wykładowcą uniwersyteckim. Te obowiązki łączy też z pełnieniem ważnych funkcji na uczelni. "Trzecią kadencję jestem dziekanem. Wcześniej byłem też dyrektorem katedry oraz Instytutu Muzyki. Bardzo sobie cenię to połączenie drogi naukowej z artystyczną. Wytrwałem tak przez 41 lat - od momentu, gdy rozpocząłem pracę w Olsztynie. Ale wcześniej było jeszcze dziewięć lat szkoły muzycznej. Czyli to już prawie 50 lat mojej działalności artystycznej."

Z prof. Benedyktem Błońskim spotkał się Piotr Szauer. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

Jubileuszowy koncert "W wiosennym nastroju..." odbędzie się w piątek 17 marca o 19:00 w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie. Więcej informacji na temat tego wydarzenia znaleźć można TU.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: