Aktualności
13.03.2023

Studenci z Poznania wygrali I Ogólnopolskie Zawody z Medycyny Ratunkowej Psów i Kotów

11 marca w Kortowie odbyły się I Ogólnopolskie Zawody z Medycyny Ratunkowej Psów i Kotów. Do finałowej rywalizacji zakwalifikowało się 14 zespołów reprezentujących wszystkie polskie uczelnie kształcące studentów na kierunku weterynaria. Najlepsi okazali się przedstawiciele Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

 

I Ogólnopolskie Zawody z Medycyny Ratunkowej Psów i Kotów poprzedzone zostały przed rokiem rywalizacją studentów Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. A ponieważ impreza o charakterze wewnątrzuczelnialnym wypadła bardzo dobrze, zdecydowano się na kolejny krok.

"25 lutego odbył się pierwszy etap teoretyczny - online. Zawodnicy zgłaszali się w czteroosobowych drużynach. Odpowiadali na 100 pytań testowych. Okazało, że test był trudniejszy niż zakładaliśmy. Nalepszy wynik to 70 procent" - relacjonuje pomysłodawczyni zawodów Iga Wereszka. "Udało nam się wyłonić 14 finalistów - po dwa najlepsze zespoły z wszystkich polskich wydziałów medycyny weterynaryjnej."

Finałowy etap odbył się w sobotę 11 marca w budynku Polikliniki Wyjazdowej Dużych Zwierząt Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. "Przedkształciliśmy siedem gabinetów na gabinety dla psów i kotów. W środku na uczestników czekała apteczka, podstawowe strzęty medyczne niezbędne do sytuacji nagłych oraz psi fantom. Uczestnicy mieli za zadanie rozwiązać przypadki, znając podstawowe informacje takie jak: nazwa pacjenta, gatunek, wiek, masa i wstępny wywiad z właścicielem. Każda drużyna musiała rozwiązać po trzy przypadki. Za każdym razem trafiała na innego członka jury."

I Ogólnopolskie Zawody z Medycyny Ratunkowej Psów i Kotów wygrał zespół z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu w składzie: Eryka Pankowska, Patryk Antoniewicz, Zuzanna Chrapczak i Ewa Dąbrowska. "Bardzo się cieszymy! Emocje były ogromne. Trzęsły się ręce i pojawiły się łzy w oczach. Byliśmy bardzo podekscytowani i bardzo pozytywnie nastawieni" - mówili po ogłoszeniu wyników.

Rozmawialiśmy także z jedną z jurorek -  lekarzem weterynarii Koriną Michalską.

Relację przygotowali: Piotr Wałejko i Piotr Szauer.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: