Aktualności
28.10.2022

O otwartym dostępie do nauki - dyskusja w Bibliotece UWM

27 października w Bibliotece Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie odbyło się seminarium zatytułowane "Otwarty dostęp w nauce". Jego uczestnicy rozmawiali o korzyściach płynących z otwartego dostępu do treści naukowej (Open Access). Specjalne prelekcje przygotowali: dr hab. Marek Salamonowicz oraz mgr Jolanta Osiecka-Murawa.

Od 24 do 30 października trwa Tydzień Otwartej Nauki wpisujący się w międzynarodowe wydarzenie znane pod nazwą Open Access Week. W tym czasie na całym świecie odbywają się wydarzenia promujące pozbawiony ograniczeń dostęp do treści naukowych. Organizują je instytucje akademickie, biblioteki, naukowcy oraz studenci. W Kortowie na spotkanie zaprosiła Biblioteka UWM. Wykład "Korzyści wynikające z realizacji polityki otwartego dostępu w ramach szkół wyższych" wygłosił dr hab. Marek Salamonowicz - Pełnomocnik Rektora UWM ds. otwartego dostępu z Wydziału Prawa i Administracji. Natomiast mgr Jolanta Osiecka-Murawa z Działu Informacji Naukowej Biblioteki Uniwersyteckiej opowiadała o "Bazie Wiedzy UWM – portalu zarządzania wiedzą i potencjałem badawczym".

"Chcieliśmy przybliżyć uczestnikom seminarium temat otwartego dostępu w nauce. Warto nadmienić, że wszystkie prace naukowe będące efektem realizowania projektów w Narodowym Centrum Nauki, od 2021 r. są obligatoryjnie publikowane w otwartym dostępie - tak, aby każdy miał nieograniczony dostęp do tych publikacji oraz - w szerszym ujęciu - wiedzy naukowej - mówiła dr inż. Scholastyka Baran, dyrektorka Biblioteki Uniwersyteckiej UWM.

 

Z otwartego dostępu do nauki płynie wiele korzyści. Są to m.in.: wsparcie rozwoju naukowego pracowników, słuchaczy szkoły doktorskiej oraz studentów, zwiększa się rozpoznawalność i cytowalność publikacji naukowych, realizuje się misja społecznej odpowiedzialności nauki, czyli udostępniania wiedzy naukowej osobom niezwiązanym bezpośrednio z nauką, wspiera również transfer wiedzy i technologii oraz pozwala kontrolować, jak wykorzystywane są środki na naukę.

"Zdecydowanie mogę powiedzieć, że otwarta nauka wspiera jakość badań naukowych i zapewnia szeroki dostęp do ich wyników. Wszystko to dzieje się bez dodatkowych opłat czy prawnych ograniczeń. Ułatwia to również weryfikację badań - także tą związaną z negatywnymi zjawiskami jak plagiat czy nierzetelność w nauce" - przekonywał dr hab. Marek Salamonowicz.

 

W kolejnych miesiącach na UWM będzie wdrażana „Baza Wiedzy UWM – portal zarządzania wiedzą i potencjałem badawczym”. O tym, co to takiego i jaki jest tego cel mówiła mgr Jolanta Osiecka-Murawa. "To taki zintegrowany system, który będzie zawierał informacje o działalności naukowo-badawczej i dydaktycznej naszych naukowców. Przedstawiłam korzyści z wprowadzenia tej bazy zarówno dla naukowców, jak i dla całej uczelni" - tłumaczyła.

Warto dodać, że tegoroczne obchody Tygodnia Otwartego Dostępu są organizowane pod hasłem: „Otwartość dla sprawiedliwości klimatycznej”, które stało się okazją do podjęcia wspólnych działań oraz podniesienia wiedzy i świadomości na temat roli otwartej nauki w dążeniu do sprawiedliwości klimatycznej.

Relację przygotowała Marta Wiśniewska.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: