Aktualności
17.06.2021

Gdzie odlatują łabędzie z opon - wystawa w BWA w Olsztynie

Od 17 czerwca do 1 sierpnia w sali głównej BWA w Olsztynie oglądać można zbiorową wystawę "Gdzie odlatują łabędzie z opon". Składają się na nią prace, które ilustrują polski fenomen oponiarski i otwierają pole do dyskusji o wpływie na otaczającą nas rzeczywistość. O czym w Magazynie z Kulturą opowiadały: Magdalena Kreis i Natalia Romaszkan.

Wystawa w BWA w Olsztynue jest próbą przyglądnięcia się oponie – rzeczy zwyczajnej, właściwie niezauważanej, a jednocześnie genialnej. To projekt, którego zastosowania i możliwości użycia wykraczają daleko poza plan producenta. Nasze otoczenie pełne jest sytuacji, dla których tłem jest opona – podtrzymuje, huśta, zasłania, chroni, ozdabia. Udaje coś, czym nie jest, wciąż zmieniając role. Przybiera nowe kształty, maskuje swoją czerń radosnymi kolorami. Samoróbkowe rozwiązania z opon to symbol polskiej zaradności i temat niezliczonych memów.

Na wystawie w Olsztynie – mieście znanym z tutejszej fabryki opon – zobaczymy przede wszystkim prace artystów, którzy opony użyli jako tworzywa lub uczynili z niej temat swojego dzieła. Prace ilustrują polski fenomen oponiarski i otwierają pole do dyskusji o wpływie na otaczającą nas rzeczywistość. / Magdalena Kreis i Natalia Romaszkan.

Z kuratorkami wystawy - Magdaleną Kreis i Natalią Romaszkan - rozmawiał Łukasz Staniszewski. Posłuchajcie!

 

Autorzy prac prezentowanych na wystawie "Gdzie odlatują łabędzie z opon":

Paweł Althamer / Tadeusz Burniewicz / Maciej Cholewa / Bolesław Chromry / Krystian Truth Czaplicki
Ryszard Gieryszewski / Władysław Hasior / Tamás Kaszás / Lech Okołów / Marek Rachwalik   
Adam Martyniak (jako 1/2 Swojskie Tropiki) / Andrzej Tobis

Przyjaciele - stań się jednym z nich: