Aktualności
07.01.2021

Retro Internet na początek roku od olsztyńskiego MOK-u

Jak wyglądały początki Internetu na Warmii i Mazurach? Jaka była treść pierwszej wiadomości e-mail wysłanej w naszym kraju? Z jakimi problemami zmagali się użytkownicy sieci ponad 20 lat temu? M.in. na te pytania odpowiedzi szukać będą uczestnicy wydarzeń zaplanowanych na styczeń przez Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie.

Gdy cały świat prześciga się w digitalowym wyścigu na Onlajnową Supernowoczesność, Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie idzie pod prąd brutalnie sprofesjonalizowanych ciągów zer i jedynek. Z premedytacją robi przekorny skok w tył i zaprasza na beztroskie surfowanie po źródłach cywilizacji internetowej - na wyprawę do słodko naiwnych lat dziewięćdziesiątych, gdy syreni śpiew modemu zwiastował Podróż w Nieznane, a grafik jeszcze nie płakał, nawet jeśli powinien.

Program zatytułowany "Retro Internet" to kampowa odtrutka na przeładowanie, zmęczenie i cyfrową roszczeniowość. "Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że jesteśmy internetem i tzw. onlinem wymęczeni. Dlatego Miejski Ośrodek Kultury postanowił skręcić w zupełnie innym kierunku i wrócić do początków, do źródeł - do tych czasów i momentów, kiedy internet się dopiero pojawiał i był w powijakach. Pragniemy naszych odbiorców skomunikować z ich pierwszymi doświadczeniami z światem wirtualnym" - tłumaczy dyrektor MOK-u Mariusz Sieniewicz.

Pierwsze ze spotkań online pod hasłem "1995 - Początki Internetu w Olsztynie / cz. 1" zaplanowano na 11 stycznia. Przewodnikiem po świecie pierwszych przygód z Siecią będzie Adam Wasilczuk - znawca ówczesnego hard i software'u. Szczegóły zdradza Artur Sobiela z Muzeum Nowoczesności. Posłuchajcie!

Kolejną z propozycji jest konkurs POSZUKIWACZE ZAGINIONEGO MAILA.

Początki internetu w Polsce symbolicznie datuje się na 17 sierpnia 1991 rok. Wtedy grupa naukowców z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego wysłała pierwszy mail w oparciu o protokół IP. Co ciekawe, nikt nie pamięta, co w tej historycznej wiadomości napisano. Dla pokolenia kilku- i kilkunastolatków 1991 rok to czas odległy niczym starożytność. Dlatego MOK w Olsztynie proponuje im wcielenie się w rolę Indiany Jonesa początków polskiego internetu i próbę dotarcia do treści pierwszego maila. Co w nim napisano? Czy było to kilka błahych słów, czy może ważne przesłanie dla Polski i świata? Niech młodzi puszczą wodze fantazji, niech uwolnią wyobraźnię. Skoro ferie i tak z konieczności spędzają głównie przed komputerem i w internecie… Zaproście swoje dzieci do zabawy. Przeczytajcie im poniższe zadanie i zachęćcie do podróży w przeszłość.

Zadanie:
Dawno, dawno temu, a dokładniej 17 sierpnia 1991 roku z budynku Uniwersytetu Warszawskiego przy ul. Hożej 74 w Warszawie grupa naukowców z Wydziału Fizyki wysłała pierwszy mail. Wiadomość nadano do Ośrodka Badań Jądrowych w Hamburgu, przez łącze z Kopenhagą. Co w niej było? Otóż… Nie wiadomo! To zadanie dla detektywa-archeologa internetu. Przenieś się w wyobraźni do tych odległych czasów, w poszukiwaniu zaginionego maila i odkryj jego treść, a następnie podziel się z nami odkryciem.

Konkurs przeznaczony jest dla dzieci i młodzieży w wieku 7-14 lat. Pomysły o maksymalnej długości 15 słów można przesłać, korzystając z poniższego formularza zgłoszeniowego do 17 stycznia. Po przesłaniu formularza, każdy z uczestników w ciągu maksymalnie 2-3 dni otrzyma potwierdzenie oraz instrukcje dotyczące możliwości opublikowania treści konkursowego zgłoszenia na stronie wydarzenia. Opublikowane w wydarzeniu zgłoszenia wezmą udział w głosowaniu na nagrodę publiczności. Głosowanie potrwa do 22 stycznia, do godziny 14:00. Pełne wyniki konkursu zostaną ogłoszone najpóźniej 1 lutego. Nagrody zostaną przyznane w trzech grupach wiekowych: 7-9 lat, 10-12 lat i 13-14 lat. W każdej z nich przewidziana jest nagroda jury oraz nagroda publiczności. Organizator zastrzega sobie prawo do innego podziału nagród (na przykład w przypadku niewielkiej liczby zgłoszeń). Nagroda publiczności będzie przyznana na podstawie głosów (liczby polubień) oddanych pod postem publikowanym w wydarzeniu.

Formularz zgłoszeniowy oraz pełny regulamin konkursu  dostępne są TU.

Więcej informacji znajdziecie na stronie: mok.olsztyn.pl

Przyjaciele - stań się jednym z nich: