Aktualności
10.12.2020

Olsztyńska Filharmonia kończy rok z przytupem

W Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie trwają ostatnie próby do "Warmińskiej opowieści wigilijnej – Pora jeziora". Musical będzie można obejrzeć w sieci przed świętami. Jeszcze w tym roku na melomanów czekają także koncerty muzyki filmowej. O czym w Magazynie z Kulturą opowiadał Piotr Sułkowski.

 

„Warmińska opowieść wigilijna – Pora jeziora” to spektakl musicalowy inspirowany tradycją i kulturą naszego regionu, a jego akcja została oparta na opowieściach, baśniach i podaniach z regionu Warmii. Za kanwę posłużyły tu dwie najbardziej znane opowieści z regionu – legendy o Łynie i Krisnie oraz o Królu Sielaw.  

Fabuła została podzielona na dwie płaszczyzny: realistyczną oraz fantastyczną. Dzięki temu pokazano rolę tradycji jako nieodzownego elementu współczesności, w oparciu o dużą komunikatywność przekazu.  Inspirowane folklorem widowisko muzyczne, łączące w sobie przeszłość i teraźniejszość, skierowane jest do szerokiego, zróżnicowanego grona odbiorców. Muzyczny spektakl, będący barwną podróżą przez tradycję, kulturę muzyczną i taneczną Warmii i Mazur, powstał przy współpracy ludzi urodzonych i związanych z tym regionem.

Z Dyrektorem Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie Piotrem Sułkowskim spotkała się Agnieszka Ida Wójcik. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

Do udziału w projekcie zaproszeni zostali wybitni artyści. Autorem scenariusza jest  Ałbena Grabowska – współczesna polska powieściopisarka, która swoją popularność zawdzięcza w szczególności cyklowi książek pt. „Stulecie winnych”. Teksty piosenek napisał Daniel Wyszogrodzki. Do współpracy zaproszone zostały także znane osoby związane z regionem Warmii i Mazur: twórcą muzyki jest Tomasz Szymuś  – kompozytor i  aranżer, zaś choreografię musicalu opracowuje  Iwona Pavlović – tancerka, jurorka programu Polsat „Taniec z gwiazdami”. Całość reżyseruje  Jerzy Połoński – reżyser spektakli telewizyjnych  (TVP2), teatralnych – w teatrach dramatycznych, operowych, muzycznych i lalkowych. Soliści zaś to aktorzy teatralno-musicalowi związani z Teatrem Muzycznym „Roma”, Teatrem Syrena w Warszawie, Teatrem Muzycznym w Poznaniu. W musicalu wezmą udział również olsztyńskie grupy taneczne: Zespół Pieśni i Tańca Kortowo oraz Szkoła Tańca „Pryzmat”.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: