Aktualności
13.11.2019

Agnieszka i Agnieszka - nowa wystawa w kortowskiej Starej Kotłowni

„Agnieszka & Agnieszka” - to tytuł nowej wystawy, którą od 13 listopada oglądać można w kortowskim Centrum Ekspozycyjnym "Stara Kotłownia". W galerii Wydziału Sztuki UWM w Olsztynie swoje prace prezentują Agnieszka Cieslińska i Agnieszka Gewartowska. Z jedną z nich spotkała się nasza reporterka.

 

Czy pasja graficznego warsztatu artystycznego pomaga w wydobyciu indywidualności artysty? Czy inspirując się wzajemnie i współgrając mentalnie można tworzyć odrębne światy z zachowaniem autonomiczności twórczej? Czy przyjaźń może przenikać sztukę? M.in. na te pytania próbują odpowiedzieć Agnieszka Cieslińska i Agnieszka Gewartowska wystawą o przewrotnym tytule „Agnieszka & Agnieszka". Prezentują na niej wybrane prace ze swojego bogatego dorobku artystycznego.

"Bardzo inspiruję się sztuką dawną. I to jest takie moje działanie, którym chcę podkreślić swoją tożsamość europejską. Dlatego często cytuję swoich dawnych mistrzów i tworzę własne  realizacje w kontekście tego, co możemy znaleźć i zobaczyć" - opowiada o swojej twórczości Agnieszka Cieślińska. Dlaczego wystawia swoje prace wspólnie z Agnieszką Gewartowską i co możemy zobaczyć na kortowskiej wystawie? "Agnieszka jest moją doktorantką. Tutaj prezentujemy taki miks. Ja jestem zanurzona w taki nurt figuratywny, czyli zajmuję się postacią ludzką. To jest opowieść o człowieku. Możecie Państwo zobaczyć różnego rodzaju figuracje, metamorfozy ludzkiej postaci, które przenikają w rejony bliższe lub dalsze. To są podróże, opowieści o człowieku i jego wnętrzu. Ale tutaj są różnego rodzaju prace, które podkreślają potencjał matrycy graficznej. To coś, co jest dla nas cały czas ważne, ale jeżeli nie będziemy tego pilnować, to może nam to w naszej cywilizacji umknie, ucieknie..."

Z Agnieszką Cieślińską spotkała się Ilona Płotek. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!


Wernisaż odbył się w środę 13 listopada o 18:00 w kortowskim Centrum Ekspozycyjnym "Stara Kotłowania".

Foto: Ścibor Ciepielewski

Agnieszka Cieślińska - to profesor sztuk plastycznych, artysta grafik. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie w 1991 roku. Obecnie prowadzi pracownię w Katedrze Grafiki Warsztatowej rodzimej uczelni. Od 2015 roku - prezes Fundacji Stypendia i Nagrody im. Tadeusza Kulisiewicza. Od 2016 - członek Zarządu SMTG Kraków oraz członek Stowarzyszenia Intergrafia Katowice. Kurator wystaw graficznych: m in. IMPRINT Międzynarodowego Triennale Sztuk Graficznych w Warszawie. Laureatka nagród krajowych i międzynarodowych m in.: nagrody na Międzynarodowym Triennale Grafiki Kochi w Japonii oraz nagrody Muzeum „The Naka-Tosa of Art” w Japonii.

Grafiki Agnieszki Cieślińskiej przedstawiają symboliczne figury człowieka. Odnajdujemy w jej pracach literackie źródła oraz fragmenty obrazów dawnych mistrzów. Cechuje je niezwykła siła, zawarta w mocnych i wyrazistych sylwetach. Wszystkie grafiki Cieślińskiej to postacie z jednego spektaklu wyobraźni. Autorka w swoich pracach poszukując własnej tożsamości, odwołuje się do kulturowych źródeł naszej cywilizacji. Poprzez swoje dzieła próbuje zmierzyć się z wielowiekową tradycją przedstawień europejskich. Niepowtarzalna materia graficzna prezentowanych prac to efekt łączenia różnych technik tradycyjnego warsztatu graficznego. Proces nakładania jednej płaszczyzny na drugą, przenikania się powierzchni i materii graficznych jest widoczny na każdym etapie pracy nad grafiką.

Agnieszka Gewartowska urodziła się w 1975 roku w Gdańsku. Jest absolwentką Wydziału Malarstwa i Grafiki ASP w Gdańsku. Dyplom uzyskała w pracowniach prof. M.Targońskiej, prof. Z. Gorlaka, prof. J. Krechowicza w 2000/2001roku. Obecnie przygotowuje doktorat pod opieką prof. Agnieszki Cieślińskiej. Związana z macierzystą uczelnią w latach 2012-2016 pełniła funkcję asystentki w pracowni Malarstwa prof. Mieczysława Olszewskiego na Wydziale Malarstwa oraz samodzielnego wykładowcy prowadząc pracownie plakatu na Wydziale Grafiki dla studentów niestacjonarnych studiów licencjackich. W latach 2014 -2019 dydaktycznie powiązana z Gdańską Szkołą Artystyczną prowadząc pracownię malarstwa i rysunku dla grupy mistrzowskiej osób dorosłych. Artystka sztuk wizualnych zajmująca się malarstwem, rysunkiem, grafiką artystyczną, instalacjami typu site specific. Uczestniczka ponad 70 wystaw zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą (Japonia, Chiny, Korea, Rosja, Litwa, Białoruś, Niemcy, Szwecja, Kanada).

Przyjaciele - stań się jednym z nich: