Aktualności
14.03.2019

Emocje i nastroje natury - nowa wystawa do obejrzenia w Kortowie

"Emocje, uczucia i nastroje natury" - to tytuł kolejnej w tym roku wystawy przygotowanej w Centrum Ekspozycyjnego "Stara Kotłownia" przez Wydział Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Swoje fotografie prezentują na niej Iwona Gotkiewicz i Wojciech Gotkiewicz. Można je oglądać do 5 kwietnia.

Prezentowane na wystawie zdjęcia to efekt kilku lat pracy - obserwacji natury i poszukiwania emocji w przyrodzie... "Fotografujemy od wielu lat. Jako fotografowie widzimy nie tylko sam obraz, ale też emocje. Widać je w oczach zwierząt. Ich uczucia pozostają dla nas sekretem. Pędzimy do przodu, żyjemy szybko i zapominamy, nie zastanawiamy się nad tym, że dziko żyjące zwierzęta czasami nawet mocniej odczuwają niż my" - mówi Iwona Gotkiewicz.

Fotografie powstały w Dolinie Biebrzy oraz na Warmii. "To hobby, pasja. Czasami odnoszę wrażenie, że to początek choroby psychicznej, bo szalejemy! To nie jest łatwy rodzaj fotografii. To jest fotografia wysiłkowa, która może doprowadzić do kontuzji, którą ma teraz moja żona. To wstawanie w nocy, budowanie czatowni, siedzenie w bagnie po pas, wielogodzinne marsze, marznięcie, przemaczanie się w deszczu, itd." - zdradza kulisy pracy prof. Wojciech Gotkiewicz, związany zawodowo z Katedrą Agrotechnologii, Zarządzania Produkcją Rolniczą i Agrobiznesu Wydziału Kształtowania Środowiska i Rolnictwa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

"To pasja. Chodzi o obcowanie ze zwierzętami. Oboje jesteśmy przyrodnikami. Chciałbym to podkreślić, bo to szczególnie ważne. Nie można zaczynać fotografii przyrodniczej od samej fotografii. Trzeba zaczynać od samej przyrody - poznac obiekt a potem zabierać się do uwiecznianie go na matrycy. Inaczej się nie da!"

Z artystami spotkał się Wojtek Miśkiewicz. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

Fotografie Iwony i Wojciecha Gotkiewiczów możecie obejrzeć także na autorskich blogach: gŁOŚ Z BAGIEN i ... innych Ukrytych Krain. Iwona Gotkiewicz oraz Wojciech Gotkiewicz. Fotografia przyrodnicza. Wernisaż ich wspólnej wystawy w Centrum Ekspozycyjnym "Stara Kotłownia" odbył się 13 marca.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: