Aktualności
28.06.2018

Wielokulturowa wystawa w Bibliotece UWM

"Wielokulturowy Pejzaż Polski: Tatarzy, Żydzi, Prawosławni, Staroobrzędowcy" - to tytuł wystawy, którą od 28 czerwca oglądać można w antresoli Biblioteki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Prace powstały w ramach projektu naukowo-artystycznego realizowanego przez Studenckie Koło Naukowe Historii Sztuki "Art", działające na Wydziale Sztuki UWM.

Celem projektu było poznanie kultury i spuścizny materialno-artystycznej mniejszości narodowo-wyznaniowych żyjących w Polsce. Studenci uczestniczyli w plenerach zabytkoznawczych. Odwiedzili historyczno-kultowe miejsca w regionie Podlasia i na Mazurach. "Studenci zainspirowani tym, co zobaczyli, stworzyli prace plastyczne, fotograficzne, obrazy, rysunki na papierze i też inne formy" - tłumaczy kuratorka wystawy dr Grażyna Kobrzeniecka-Sikorska z Wydziału Sztuki UWM w Olsztynie.

"Chodziło o zobaczenie kultury materialnej mniejszości narodowo-wyznaniowych w Polsce, które wpisały się w ten krajobraz, bo mieszkają już tutaj od dawna. Najwięcej takich mniejszości mieszka na Podlasiu, ale też na Mazurach. I sobie wytyczyliśmy taki szlak po miejscach kultu, zabytków, tam gdzie mieszkają jeszcze te mniejszości" - dodaje.

Autorami prac są: Wioleta Bykowska, Anna Demkowicz, Aleksander Kisielewicz, Adrian Kosiński, Ryszard Piesiak, Katarzyna Sikorska, Agata Topolewska i Urszula Warmbier.

Na wernisażu była Marta Wróblewska. A wystawę można oglądać do końca września na I piętrze Biblioteki UWM. Projekt został zrealizowany w ramach konkursu "Studencki Grant Rektora Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie".

Przyjaciele - stań się jednym z nich: