Aktualności
09.07.2016

OLA 2016

czwartek-sobota, 14-16 lipca, amfiteatr

Olsztyńskie Noce Bluesowe to jeden z najstarszych i najpopularniejszych festiwali bluesowych w Polsce. Istnieje od 1984 roku i od początku kreuje muzyczną historię bluesowego grania w naszym kraju. To właśnie olsztyńskie sceny gościły najznakomitszych artystów bluesowych z różnych stron świata. Niejednokrotnie festiwal gwarantował publiczności rzadką możliwość zobaczenia i usłyszenia światowych gwiazd, które do tej pory nie zawitały na nasze rodzime sceny.

Tegoroczna XXV edycja to przede wszystkim koncerty zagranicznych artystów, którzy nigdy wcześniej nie występowali w naszym kraju, oraz czołowych, krajowych przedstawicieli bluesa. Ale blues to nie tylko muzyka. To także okoliczności do spotkań, w tym międzypokoleniowych, snucia opowieści i zabawy. Bluesowe karaoke i dyskoteka, spotkania z artystami, prelekcja nt. Buddy’ego Guya, warsztaty płaskorzeźby i gitarowe, teatr cieni, ścianka streetartowa – tak bogatych Olsztyńskich Nocy Bluesowych jeszcze nie było!

Program pierwszego dnia festiwalu TUTAJ 
Program drugiego dnia festiwalu TUTAJ 
Program trzeciego dnia festiwalu TUTAJ 

Karnety czekają w poniedziałek (To Mi Gra, UWMFM Po Południu), wtorek ( Radio Rano) i środę (Trzy Po Trzy, UWM FM Po Południu)


niedziela, 31 lipca, amfiteatr

Piotr Rogucki karierę sceniczną rozpoczął, śpiewając piosenki swojego autorstwa na przeglądach i festiwalach. Wygrał Oranżerię (2000), Wrzosowisko (2000), Piostur (2002) oraz olsztyńskie spotkania Śpiewajmy Poezję (2004). Dziś znany jest przede wszystkim jako wokalista, tekściarz i frontman łódzkiego zespołu rockowego Coma. Jest też aktorem – studiował w Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Występował w TR Warszawa (dawniej Teatr Rozmaitości). Grał w spektaklach „Zaryzykuj wszystko”, „Giovanni” czy „2007: Macbeth” w reżyserii Grzegorza Jarzyny, także kilku filmach i serialach telewizyjnych. Początek koncertu o 20:00.

Bilety czekają: Strefa Niepotrzebnych Słów i Dźwięków  (18.07), Trzy Po Trzy (20 i 27.07), To Mi Gra (21.07), UWM FM Po Południu (22, 25, 28.07), Radio Rano (26 i 29.07).

Festiwal Piosenki Inteligentnej "Bez Lipy"


piątek, 5 sierpnia, amfiteatr


Na początku była „Miastomania”. Projekt składający się z płyty przygotowanej przy współpracy z Wojtkiem Waglewskim i spektaklu teatralnego wystawianego w warszawskiej Fabryce Trzciny. To właśnie „Miastomania” wywindowała Marię Peszek na sam szczyt polskiej sceny muzycznej. Jej drugi album, „Maria Awaria”, ukazał się we wrześniu 2009 roku i okazał się jednym z największych wydarzeń artystycznych ostatnich lat. Wielki sukces komercyjny i artystyczny, ponad 120 koncertów w całej Polsce i za granicą, zaproszenia na występy na najważniejszych festiwalach muzycznych (Heineken Open’er, Sopot, Jarocin i OFF Festiwal) ostatecznie potwierdziły status artystki – jednej z najważniejszych postaci na krajowym rynku muzycznym.
Najbardziej przejmującym i bezkompromisowym krążkiem okazał się „Jezus Maria Peszek” z października 2012 roku. Wywołał skrajne emocje — jednych zachwycił i uzależnił, innych drażnił i sprawiał ból. Jedno jest pewnie – nikogo nie pozostawił obojętnym. Niedawno świat usłyszał kolejny koncept album Marii Peszek. Tym razem to 11 piosenek o wolności, nienawiści i prawie do bycia innym. Piosenek na niespokojne czasy, radykalnie pacyfistycznych treści.

Koncert Marii Peszek poprzedzi występ zespołu Agyness B. Merry. Stołeczna rockowa formacja dowodzona jest przez pochodzącą z Olsztynka Agnieszkę Bukowską. Jej debiutancką płytę nagrał Maciej Cieśklak, znany m.in. zespołu Ścianka.

Bilety czekają: Strefa Niepotrzebnych Słów i Dźwięków (18.07), To Mi Gra (21.07), Trzy Po Trzy (27.07, 03.08),  UWUEMKA (29.07), UWM FM Po Południu (02.08), Radio Rano (04.08).

 Festiwal Piosenki Inteligentnej "Bez Lipy"

sobota, 6 sierpnia, amfiteatr

Acid Drinkers to rock’n’rollowy zespół – jak twierdzą muzycy – założony przy butelce taniego wina, w Poznaniu w 1989 roku. Panowie od 24 lat psują robotę Kazimierzowi Wielkiemu, zastając miasta murowane, a zostawiając zgruzowane. Objechali Polskę wzdłuż i wszerz, grając ponad 1500 koncertów. Dali się również we znaki za granicą. Ich popularność wyszła daleko poza scenę stricte metalową. Na koncie mają 16 płyt. Są skuteczniejsi niż piłkarska reprezentacja Hiszpanii – z każdej gali Fryderyków wychodzą z przynajmniej jedną statuetką. W 2011 roku rozbili bank, zgarniając aż cztery, m.in. za Przebój i Grupę Roku. Ostatnia, wydana dwa lata temu płyta „25 Cents For a Riff” to powrót zespołu do klasycznego grania.

Zespół Tides From Nebula powstał w 2008 roku. To kwartet instrumentalny z Warszawy, który do tej pory zagrał ponad 500 koncertów, co zapewniło mu tytuł jednej z czołowych grup post-rockowych w Europie. Są pierwszą formacją tego typu, która zaliczyła trasę koncertową w Indiach. Muzycy współpracowali ze sławnym kompozytorem muzyki filmowej, Zbigniewem Preisnerem, z którym w 2011 roku wspólnie nagrali płytę „Earthshine”. Ugruntowało to ich silną pozycję w polskiej alternatywie. Zagrali 16 tras zagranicznych i 13 polskich, w tym jedną z zespołem Hey, na zaproszenie Kasi Nosowskiej, zdeklarowanej fanki Tides From Nebula.

Grupa SIQ powstała w wyniku połączenia sił Ani Brachaczek (BiFF, Pogodno, Panny Wyklęte), Bartka Kicińskiego, Tomka Białonia i Macieja Starosty (acidowego Ślimaka). Repertuar to przede wszystkim utwory napisane przez Ślimaka, które nie bardzo pasują do charakteru jego macierzystej formacji. Jednak to wciąż rock’n’roll, choć z odrobiną punku. Czego dotyczą teksty? Niegrzecznych chłopców i dziewczynek, rzeczy i spraw, które zachwycają lub wkurzają zespół.

Bilety czekają: Trzy Po Trzy (27.07, 03.08), Rock Block (19 i 26.07, 02.08), To Mi Gra (21.07), UWUEMKA (29.07), Radio Rano (01.08), UWM FM Po Południu

 środa, 17 sierpnia, amfiteatr

Historia tego spotkania jest długa i prosta. Najpierw zupełnie przypadkowo, a potem na specjalne zaproszenie OFF Festivalu, Zbigniew Wodecki i Mitch & Mitch zwarli szyki, by nieść wieść o Świętym Graalu polskiej muzyki rozrywkowej – zapomnianej płycie z 1976 roku. Płycie w dużej części wymyślonej, zaaranżowanej i nagranej przez Zbigniewa. Piosenki „Rzuć to wszystko co złe”, „Panny mego dziadka” czy „Posłuchaj mnie spokojnie” nigdy nie stały się przebojami, aż do teraz. Dzięki maniakalnym tendencjom Mitchów oraz propozycji nie do odrzucenia wystosowanej przez Program Drugi Polskiego Radia, rozszerzony do 43-osobowej orkiestry skład raz jeszcze pieczołowicie wykonał cały album na dwóch, wyprzedanych na pniu koncertach. Rok po tym wydarzeniu, w maju 2015 roku, światło dzienne ujrzał wspaniały, dokumentujący wspólny występ krążek „1976: A Space Odyssey”.
Podczas 22. Gali Wręczenia Nagród Akademii Fonograficznej Fryderyk 2016 w Teatrze Polskim, Zbigniew Wodecki oraz Mitch & Mitch Orchestra and Choir zostali nagrodzeni w dwóch kategoriach: Album Roku Pop i Utwór Roku za piosenkę „Rzuć to wszystko co złe”

Bilety czekają w piątek 12 sierpnia (Uwuemka) i we wtorek 16 sierpnia (UWM FM Po Południu).

sobota, 20 sierpnia, amfiteatr

Czy jest ktoś, kto nie zna grupy SBB? To jeden z najwybitniejszych polskich zespołów w historii muzyki, formacja, która zrewolucjonizowała krajowy rock. Czołowy przedstawiciel rocka progresywnego w Polsce… Legenda ma już 45 lat. W Olsztynie zagra w oryginalnym składzie: Józef Skrzek, Apostolis Anthimos, Jerzy Piotrowski. Nie wolno jednak zapominać, że SBB to wciąż żywy organizm. Zespół koncertuje, tworzy i wydaje płyty. Szuka, burzy, buduje! Nowy album tuż-tuż. Zapowiada go premierowy, znakomity utwór „Za linią horyzontu”.

Bilety czekają w piątek 12 sierpnia (Uwuemka), we wtorek 16 sierpnia (Radio Rano), środę 17 sierpnia (Trzy Po Trzy), czwartek 18 sierpnia (To Mi Gra) i piątek 19 sierpnia (Uwuemka).

Przyjaciele - stań się jednym z nich: