Aktualności
20.02.2024

Arte_ Archi_ Kultura

Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz Wydział Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie zapraszają na wystawę prac studenckich kierunku Architektura Przestrzeni Kulturowych: Arte_ Archi_ Kultura. Wernisaż zaplanowano na środę 21 lutego o 18:00 w kortowskiej Starej Kotłowni.

We wnętrzu Centrum Ekspozycyjnego Stara Kotłownia zobaczyć można prace artystyczne i projektowe studentek oraz studentów Architektury Przestrzeni Kulturowych, kierunku zainicjowanego w 2014 roku w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Dwustopniowy program studiów bazuje na artystycznych tradycjach gdańskiej uczelni, jak również wychodzi naprzeciw współczesnym trendom w badaniu, ochronie oraz kształtowaniu krajobrazów i miejskich przestrzeni kulturowych.

Nowatorska formuła dydaktyczna opiera się na rzetelnym i zrozumiałym przekazie wiedzy o wieloźródłowym i interdyscyplinarnym charakterze. Jest usytuowana w obszarze sztuk plastycznych i projektowych, równolegle sięgając do sfer pokrewnych, takich jak architektura i urbanistyka, architektura krajobrazu czy rewitalizacja. Inicjuje tym samym proces twórczej symbiozy osobowości projektanta i twórcy sztuki użytkowej. Idea kształcenia wrażliwego projektowania, u podstaw którego znajduje się człowiek, jego środowisko, lokalna tożsamość miejsca oraz sztuka stosowana, opiera się na wzajemnym szacunku i dialogu.

W 2020 roku kierunek Architektura Przestrzeni Kulturowych, jako jedyny rodzaj studiów artystycznych reprezentujący Akademie Sztuk Pięknych w Polsce, uzyskał Certyfikat „Studiów z przyszłością” przyznany przez Fundację Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego.

Prezentowane na wystawie prace dyplomowe, semestralne czy konkursowe ujawniają współistnienie działań zwykle niewidocznych, lecz wyjątkowych, w indywidualnych relacjach człowieka i miejsca. Komponują wspólny obraz przestrzeni publicznej z dziedzictwem form zbudowanych.

Sztuka i wyobraźnia młodych artystek i artystów tworzy specyficzny, nieokreślony rodzaj energii emanującej z otaczającej przestrzeni, jej struktur i przedmiotów. Powstałe dzieła wynikają z jej oddziaływania i podlegają ocenie widza i użytkownika. Sposób akceptacji efektów wyobraźni zależy od kontekstu miejsca, rodzaju środowiska oraz metody przyswojenia. Poszczególne prace są też odzwierciedleniem talentu i umiejętności młodych twórczyń i twórców w konstruowaniu artystycznego detalu rzeźbiarskiego, w budowaniu estetycznych i funkcjonalnych propozycji użytkowania placu miejskiego, ulicy czy kształtowania przestrzeni i form zieleni.

O wystawie opowiedziała nam dr Anna Drońska z Wydziału Sztuki UWM. W Magazynie z Kulturą rozmawiała z nią Ania Makarewicz. Posłuchajcie!

 

Otwarcie wystawy wzbogacone będzie oprawą muzyczną. Wystąpi wokalistka i pianistka Evelina Voloskova - studentka Wydziału Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, wielokrotnie nagradzana m.in. nagrodą specjalną dla najlepszego studenta zagranicznego w Polsce w ramach konkursu Interstudent 2024.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: