Aktualności
28.09.2023

10. edycja WAMA Film Festivalu!

Cierpliwość - to tegoroczne wielowymiarowe hasło WAMA Film Festivalu, który już po raz dziesiąty odbędzie się w Olsztynie. Jubileuszową edycję zaplanowano w dniach 3-7 października. A jej programie w Magazynie z Kulturą opowiadała rzeczniczka imprezy Weronika Skwarzec.

 

"Aktualna sytuacja polityczna i społeczna, lokalna i globalna naszą CIERPLIWOŚĆ wystawia na próbę. Te czasy wymagają CIERPLIWOŚCI, szczególnie od tych, którzy oczekują zmian. Tę skomplikowaną rzeczywistość starają się CIERPLIWIE portretować autorzy filmów pokazywanych na WAMA Film Festival. Szczególnie dla młodych twórców, dopiero zaczynających swoja przygodę z filmem, pokaz filmu na festiwalu jest nagrodą za CIERPLIWOŚĆ w jego realizacji. Jednak nawet najbardziej doświadczeni twórcy muszą być gotowi na krytykę a niekiedy na zderzenie z podłością. CIERPLIWOŚĆ twórców na szczęście nagradza wdzięczna widownia. Jest więc też CIERPLIWOŚĆ widzów, fanów festiwalu, którzy od 10 lat odwiedzają WAMA film Festival i którzy czekają na każdą następną edycję a później na każdy seans" - zapowiadają organizatorzy festiwalu.

"Mamy wiele atrakcji zaplanowanych na ten tydzień. Startujemy już we wtorek 3 października w Multikinie. Zachęcam, żeby zapoznać się z naszym programem. Mamy siedem perełek w międzynarodowym konkursie koprodukcji filmowych. A poza tym mamy też konkurs filmów krótkich. To świeże polskie kino twórców, którzy za kilka lat będą tworzyć mainstream w naszyym kraju" - mówiła w naszym studiu Weronika Skwarzec, rzeczniczka WAMA Film Festivalu.


MIĘDZYNARODOWY KONKURS KOPRODUKCJI FILMOWYCH

THE OLD OAK, reż. Ken Loach, Wielka Brytania, Francja, Belgia 2023, 3/10, godz. 16.00

– Gdy Ken Loach mówi „Kolejka dla wszystkich!”, trzeba stawić się na wezwanie – mówi Piotr Czerkawski, koordynator programowy festiwalu. – Mimo upływu lat weteran brytyjskiego kina społecznego nie traci werwy i wciąż z tą samą gorliwością nawołuje do likwidacji uprzedzeń i zniwelowania podziałów. Tym razem osadza swą opowieść w scenerii brytyjskiego miasteczka, którego konserwatywni, spotykający się regularnie w tytułowym barze mieszkańcy, nieoczekiwanie zostają skonfrontowani z napływem uchodźców z Syrii.

PRZEŚWIETLENIE, reż. Cristian Mungiu, Francja, Szwecja, Belgia, Rumunia 2022, 3/10, godz. 20.15

– Bohaterowie filmów Cristiana Mungiu tak bardzo pogrążyli się w marzeniach o wyjeździe na zachód, że przegapili moment, w którym ich ojczysta Rumunia stała się ziemią obiecaną dla tysięcy imigrantów – mówi Czerkawski. – Gwałtowne przebudzenie z letargu okazuje się bolesne, więc nic dziwnego, że reżyser – nie rezygnując jednocześnie z otoczki dramatu społecznego – postanowił przedstawić je w konwencji groteskowego thrillera.

POWOLI, reż. Marija Kavtaradze, Litwa, Hiszpania, Szwecja 2023, 4/10, godz. 16.00

– Bohaterów POWOLI łączy wszystko: styl życia, zainteresowania, a nawet ten sam typ poczucia humoru – mówi Czerkawski. – Dzieli ich jednak kwestia fundamentalna, a mianowicie stosunek do seksualności. Film Marii Kavtaradze to na wskroś współczesna opowieść o miłości, w której dochodzi do przełamania tabu, ale nigdy nie przekracza się granic dobrego smaku.

TÓTEM, reż. Lila Avilés, Meksyk, Dania, Francja 2023, 4/10, godz. 18.15

– Post i karnawał od stuleci toczą ze sobą wojnę, ale reżyserce TÓTEMU udało się wynegocjować zawieszenie broni – mówi Czerkawski. – W niezwykłym, jednocześnie uniwersalnym i zanurzonym w meksykańskim folklorze, filmie Lili Aviles, to, co bolesne okazuje się jednocześnie oczyszczające, a strata konsoliduje poczucie wspólnoty.

OPONENT, reż. Milad Alami, Szwecja, Norwegia 2023, 4/10, godz. 20.15

– Atrakcyjna mieszanka dramatu społecznego i politycznego thrillera – mówi Czerkawski. – Opowieść o profesjonalnym zapaśniku, który ucieka z Iranu do Szwecji i marzy o wznowieniu kariery zawodniczej. Iman szybko przekonuje się jednak, że oprócz rywalizacji z realnymi przeciwnikami czeka go dużo trudniejsza walka z upiorami przeszłości.

OPADAJĄCE LIŚCIE, reż. Aki Kaurismäki, Finlandia, Niemcy 2023, 7/10, godz. 11.00

– On jest alkoholikiem, który wytacza się z knajpy tylko po to, by zaraz wpaść do rynsztoka – mówi Czerkawski. – Ona jest zmęczoną i pozbawioną nadziei na przyszłość pracownicą supermarketu. Gdy się w sobie zakochują, wydaje się oczywiste, że nie mają szans. Na szczęście dla Akiego Kaurismakiego nie ma rzeczy niemożliwych. Fiński mistrz nakręcił film wzruszający, ale nie ckliwy, podnoszący na duchu, choć wyzbyty naiwności. A momentami również bardzo, bardzo zabawny.

NIEWINNOŚĆ, reż. Guy Davidi, Izrael, Dania, Finlandia, Islandia 2022, 7/10, godz. 12.45

– Slogany nawołujące do militaryzacji społeczeństwa coraz częściej pobrzemiewają w ustach polityków i spoglądają na nas z ulicznych billboardów – mówi Czerkawski. – Czy aby na pewno warto iść tą drogą? Przed udzieleniem odpowiedzi na to pytanie warto wsłuchać się w głos bohaterów NIEWINNOŚCI – dokumentu o młodych ludziach z Izraela mających na koncie doświadczenie restrykcyjnej, obowiązkowej służby wojskowej.

W tym roku w jury Konkursu Filmów Krótkich zasiądą: Piotr Domalewski, Katarzyna Figura i Tadeusz Król.

Selekcja Konkursu Filmów Krótkich 10. WAMA Film Festival:
- AS IT WAS, reż. Anastasiia Solonevych, Damian Kocur, prod. Exa Studio,
- BYĆ KIMŚ, reż. Michał Toczek, prod. Szkoła Filmowa w Łodzi,
- DO RAJU, reż. Marta Szymanek, prod. Warszawska Szkoła Filmowa,
- MEDUZY, reż. Ola Szmida, prod. Studio Munka,
- MOJE STARE, reż. Natasza Parzymies, prod. Warszawska Szkoła Filmowa,
- NA ŻYWO, reż. Mara Tamkovich, prod. Wajda Studio,
- OJCIEC.SYN, reż. Jakub Gomółka, prod. Szkoła Filmowa w Łodzi,
- OPOWIEDZ MI O MNIE, reż. Maciej Miller, prod. Studio Munka,
- PIEŚŃ HUMBAKÓW, reż. Klaudia Folga, prod. Szkoła Filmowa w Łodzi,
- PIĘKNA ŁĄKA KWIETNA, reż. Emi Buchwald, prod. Studio Munka,
- PRZEPUSTKA, reż. Karolina Węglorz-Zima, prod. Studio Munka,
- SELF, reż. Konrad Kultys, prod. Szkoła Filmowa w Łodzi,
- SIOSTRA, reż. Kasia K. Pieróg, prod. Yellow Tapir Films,
- TAM, GDZIE PŁACZĄ PTAKI, reż. Jakub Wenda, prod. Warszawska Szkoła Filmowa,
- TAŃCZĄCA CHMURA, reż. Platon Ogarev, prod. Szkoła Filmowa w Łodzi,
- TRZY OPOWIADANIA O BASI, reż. Mateusz Pietrak, prod. Wajda Studio,
- WARSZAWA, HOLANDIA, reż. Ming-Wei Chiang, prod. Szkoła Filmowa w Łodzi,
- WSZYSTKO DLA MOJEJ PRZYJACIÓŁKI, reż. Lulu Pomorova, prod. Gdyńska Szkoła Filmowa,
- WSZYSTKO W PORZĄDKU, reż. Piotr Matyja, prod. Piotr Matyja, Piotr Karwala, Wojciech Januszewski,
- ZIMA, reż. Tomasz Popakul, Kasumi Ozeki, prod. Yellow Tapir Films.

Z Weroniką Skwarzec rozmawiała Karolina Rogóz-Namiotko. Posłuchajcie!

Radio UWM FM jest patronem medialnym WAMA Film Festivalu. Szczegółowy program znajdziecie na stronie: wamafestival.pl

Przyjaciele - stań się jednym z nich: