O Nas
17.10.2010

Historia

Radio UWM FM - olsztyńskie radio akademickie, które powstało w 2000 roku z połączenia dwóch radiowęzłów: Radia Kortowo (działającego na Akademii Roliniczo-Technicznej w Olsztynie w latach 1954-1999) oraz Radia Emitor (działającego przy Wyższej Szkole Pedagogicznej w Olsztynie w latach 1969-1999). Właścicielem stacji jest Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie.

W pierwszych latach działalności rozgłośni towarzyszyło hasło: "Ulubione, Wiarygodne, Miejskie". Z uwagi na muzyczny charakter programu z czasem zostało ono zamienione na: "Uwierz w Muzykę".

Radio UWM FM powstało formalnie w grudniu 2000 roku. Wówczas Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyznała Uniwersytetowi Warmińsko-Mazurskiemu w Olsztynie koncesję na nadawanie programu na częstotliwości 95,9 fm w Olsztynie i okolicy. Stacja wystartowała oficjalnie 23 czerwca 2001 roku i od tego momentu nieprzerwanie jest obecna w eterze.

Właścicielem stacji jest Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie reprezentowany przez Rektora. Uczelnia ma decydujący wpływ na charakter jej działalności. To także kuźnia młodych talentów dziennikarskich. Znaczna część załogi tworzącej program to osoby młode, bardzo często będące w trakcie zdobywania wyższego wykształcenia.

Nadajemy 24 godziny na dobę, grając głównie muzykę alternatywną: rock, metal, hip-hop, reggae, folk, elektronikę, blues, jazz, muzykę tradycyjną z różnych regionów świata, ale też ambitny pop, piosenkę autorską i wiele innych gatunków. Opowiadamy o życiu studenckim, badaniach naukowych, spotkaniach czy imprezach organizowanych na uczelni, wydarzeniach kulturalnych i sportowych w Olsztynie. Ale przede wszystkim dużo czasu poświęcamy na śledzenie lokalnej, ogólnopolskiej i światowej sceny muzycznej. Staramy się też przedstawiać Wam interesujące osoby - ich życie, pasje, ale też problemy. Jesteśmy z dala od polityki, co także wyróżnia nas na tle innych stacji.

Radio UWM FM to również inicjator i organizator różnych działań i wydarzeń. To w naszej redakcji powstał pomysł na plebicyt Belfer - na najpopularniejszego wykładowcę UWM (dziś jego organizacją zajmuje się Rada Uczelniana Samorządu Studenckiego UWM).

Naszych dziennikarzy i prezenterów możecie spotkać w wielu punktach miasta. Z terenowym studiem pojawiamy się w kampusie studenckim, w zaprzyjaźnionych instytucjach czy na meczach siatkarzy Indykpolu AZS Olsztyn. Transmisje radiowe wszystkich spotkań PlusLigi z udziałem akademików z Kortowa usłyszeć można tylko na antenie Radia UWM FM!

Według zapisów koncesyjnych Radio UWM FM jest rozgłośnią lokalną, nadającą w Olsztynie i jego okolicach (do 30 km). Od 21 października 2004 roku jesteśmy członkiem ogólnopolskiego Porozumienia Rozgłośni Akademickich.

Redaktorzy naczelni Radia UWM FM:
2000-2004 Mirosław Hiszpański
2004-2007 Łukasz Staniszewski
2007-2008 Renata Siwecka
2008-2014 Karolina Lewandowska
2014-2024 Piotr Szauer

 

Przyjaciele - stań się jednym z nich: