Aktualności
09.04.2020

Polskie uczelnie i szkoły nadal zamknięte dla uczniów. Co z maturami?

Polski rząd przedłużył do 26 kwietnia okres zamknięcia szkół, placówek edukacyjnych i uczelni wyższych. Do odwołania obowiązywać będzie także zakaz organizacji imprez masowych. W przyszłym tygodniu mamy natomiast poznać plan łagodzenia wprowadzonych restrykcji. A kiedy odbędą się matury?

"Przedłużenie restrykcji oraz nowe reguły, które pokażemy po świętach, pozwolą nam wracać szybciej do nowej rzeczywistości. Ale musimy utrzymać tę dyscyplinę" - mówił podczas konferencji prasowej Premier Mateusz Morawiecki. Szef [polskiego rządu poinformował, że przynajmniej do 19 kwietnia obowiązywać będą dotychczasowe zakazy związane m.in. z zamknięciem galerii handlowych, ograniczeniem ilości osób robiących zakupy w sklepach czy wychodzących z domu.

O kolejne dwa tygodnie (do 26 kwietnia) przedłużono okres zamknięcia szkół, placówek edukacyjnych i uczelni wyższych. Do odwołania obowiązywać będzie także zakaz organizowania imprez masowych.

Egzaminy maturalne oraz ósmoklasistów zostały przełożone wstępnie na koniec czerwca. To oznacza, że uczelnie później będą musiały przeprowadzić rekrutację na studia w roku akademickim 2020/2021.

Od czwartku 16 kwietnia każdego obowiązywać będzie także nakaz zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Do wielu polskich miast (w tym do Olsztyna) dotarczono już maseczki dla mieszkańców. Ale wychodzić z domu będzie można także bez nich. "Może być to chusta lub szalik" - tłumaczył Minister Zdrowia Łukasz Szumowski. Szczegóły nowych regulacji mamy poznać po Wielkanocy.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: