Aktualności
14.01.2019

Orkiestra w Olsztynie zagrała tysiącami serc

Za nami 27. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Nie zapomnijmy go! W każdym aspekcie. Milionów uśmiechniętych twarzy, radości pomagania i bycia razem. Ale też tragedii, która stała się udziałem Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Niech nas to nauczy, jak wielką, wręcz zabójczą moc mają słowa i mowa... nienawiści.

Dzień po finale - w reakcji na wydarzenia z Gdańska - z funkcji prezesa zarządu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zrezygnował Jerzy Owsiak. "Ta nienawiść, która jest gdzieś w ludziach - eksplodowała. Składam rezygnację. Może to ułatwi sytuację wszystkim, którzy piszą obrzydliwe słowa w moją stronę. Nie poddajemy się! Dziękuję wszystkim Polakom, którzy byli i są ze mną" - tłumaczył swoją decyzję podczas konferencji prasowej. W wielu miastach organizowane są dziś marsze i spotkania "Przeciw nienawiści i przemocy".

"To bardzo trudna chwila dla nas wszystkich. Nie tylko tych, którzy organizowali ten WOŚP, ale także tych, którzy brali w nim udział. Granica zła została przekroczona. Tym bardziej proszę Jurka Owsiaka, żeby się nie poddawał. To światło nie może zgasnąć, a musi zapłąnąć jeszcze mocniej. Nie pozwólmy by zło zwyciężyło. Gdańsk był miastem wolności i niech takim pozostanie" - mówi Ewa Bagińska, szefowa olsztyńskiego sztabu WOŚP.

W Olsztynie WOŚP uratowało w ostatniej chwili Stowarzyszenie "Wesołe Podwórka". Nie było chętnych do organizowania finału. Sztab został zgłoszony ostatniego dnia. Ale to, co udało się osiągnąć jest budujące. I daje nadzieję, że taka sytuacja już więcej się nie powtórzy.

Z Ewą Bagińską spotkał się Piotr Szauer. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

W zbiórkę tradycyjnie włączyli się także studenci Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Rada Uczelniana Samorządu Studenckiego UWM zorganizowała m.in. imprezy w kortowskich klubach oraz specjalne spotkanie akcji Kortowo na Sportowo. O czym opowiedział nam rzecznik Rady Uczelnianej Samorządu Studenckiego UWM Błażej Szumała.

Z WOŚP zagrał także Akademicki Klub Płetwonurków Skorpena, o czym więcej przeczytacie TU.

Przypominamy, że podczas 27. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zbierane były pieniądze na zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych.


Przyjaciele - stań się jednym z nich: