Aktualności
21.08.2018

Krew potrzebna jest zawsze!

Choć medycyna w XXI wieku rozwija się bardzo szybko i jest w stanie pomóc coraz większej liczbie chorych, nie zmienia się jedno - wciąż potrzebna jest krew. Nie da się jej zastąpić żadnym lekiem a jest niezbędna, by ratować życie. Dlatego często przypominamy - także na antenie Radia UWM FM - to nic nie kosztuje, a jest bardzo ważne. Prawie każdy z nas może w ten sposób podarować komuś szansę. Odwiedziliśmy Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie oraz mobilny punkt poboru krwi.

"Mamy XXI wiek. Wiele rzeczy już wymyślono. No niestety krwi uniwersalnej, sztucznej, czy też w inny sposób skonstruowanej nie. W związku z tym pacjenci i lekarze w szpitalach muszą bazować na tym, co my pobierzemy i im przekażemy" - mówi lekarz z RCKiK w Olsztnynie Jarosław Zwierzyński. "Krew może oddać każdy, kto jest zdrowy i ukończył 18 rok życia. Nie ma górnej granicy wiekowej. Najważniejszy jest stan zdrowia. Każdy, kto nie choruje na choroby przewlekłe, WZW B i C, HIV, kiłę, każdy kto nie przyjmuje leków, które mogą dostać się do krwi. Tych ograniczeń jest dużo, ale większość społeczeństwa jest na tyle zdrowa, że tą krew może oddawać" - tłumaczy.

Rejestracja, badanie i pobranie krwi zajmuje maksymalnie 30 minut. I nie boli! "Pewnie, że nie! Jeśli ktoś był choć raz w laboratorium i wie na czym polega ukłucie igłą - to tak naprawdę proces nie boli. Natomiast trzeba poświęcić troszkę czasu."

Z Jarosławem Zwierzyńskim rozmawiała Marta Wróblewska. Posłuchajcie!

A jeśli jeszcze nie daliście się przekonać, posłuchajcie tych, którzy już oddali krew.

Więcej informacji znajdziecie na stronie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie. Dodajmy, że w najbliższy czwartek 23 sierpnia krew będziecie pogli oddać kolejny raz w mobilnym punkcie przy Galerii Warmińskiej od 12:00 do 16:00. A od paździenika ponownie także w Kortowie!

Przyjaciele - stań się jednym z nich: