Aktualności

Podcasty

  • Lejdi Gada - odcinek 218.

    Jolanta Niedziela-Chudzik jest malarką i ilustratorką. Tworzy nie tylko obrazy, które wiszą w przestrzeniach galerii, ale ilustruje również okładki książek poetyckich i bajek dla dzieci. O malarstwie z poziomu głowy i z poziomu serca, o poszukiwaniu własnej ścieżki opowiadała Karolinie Rogóz-Namiotko.

  • Miss Trendi - odcinek 36.

    W kolejnym odcinku audycji Miss Trendi w studiu Radia UWM FM gościliśmy tatuażystkę - Nastię Jurewicz. Jesteście ciekawi, jakie są aktualne trendy w świecie tatuaży? Czy każdy tatuaż może zostać scoverowanym? Posłuchajcie rozmowy Joanny Nawotki!

  • Radiowy Przewodnik po Warmii i Mazurach - Ryn i okolice (odcinek 4.)

    W kolejnym odcinku audycji Radiowy Przewodnik po Warmii i Mazurach wyruszyliśmy na około trzydziestokilometrową wycieczkę rowerową po Mazurach na trasie Ryn – Stara Rudówka – Monetki – Skop – Jeziorko – Orło – Głąbowo. Co ciekawego można tam zobaczyć? Posłuchajcie!

  • Wieczorynka Naukomanów S06E12

    W Wieczorynce Naukomanów zastanawialiśmy się, skąd wzięła się różnica między zjawiskami elektrycznymi i magnetycznymi, skoro są to dwie strony tego samego medalu. Dlaczego ładunki elektryczne mogą być singlami, zaś domeny magnetyczne występują tylko parami? Ciekawi? Posłuchajcie Sławka Kuleszy!

  • Dzieciaki Mają Głos S01E04

    Laura Janiszewska i Oliwia Pingot ze Szkoły Podstawowej w Rusi (wspólnie z Karoliną Rogóz-Namiotko) w kolejnym odcinku audycji Dzieciaki Mają Głos gościli Magdalenę Dudzik - malarkę i prezeskę Związku Plastyków Warmii i Mazur. W naszym studio odpowiadała na trudne pytania dotyczące weny (lub jej braku).

  • (nie) mów mi jak mam żyć S02E111-115

    Jaki zapach świeczki nie istnieje a... powinien? Co zrobić, gdy "kanar" przyłapie Cię bez biletu? Albo gdy babcia zauważy, że zjedliśmy ziemniaczki a zostawiliśmy mięsko? Jaki jest najlepszy pomysł na walentynki i... dlaczego warto być singlem? Łapcie garść porad od ekspertów Radia UWM FM.

  • Polski Na Wynos - S04E117-121

    Czym można emanować a czym epatować? O czym można mówić... kolokwialnie? Co właściwie znaczy: cieszyć się? W audycji Polski na Wynos bardzo dokładnie wytłumaczyła to (jak zwykle!) Ania Makarewicz. Przedstawiła też językową historię walentynek, miłości, serca oraz pinezki i agrafki.

  • Postój z Nauką - 12-15.02.2024

    O bobrach (kolejny raz!), budowaniu przekazu na swój temat oraz potencjalnej nowej... Ziemi w Postojach z Nauką na antenie Radia UWM FM opowiadali naukowcy z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Dr Dominika Kotuła polecała także serialową adaptację "Wywiadu z wampirem".

  • DevGAMM Gdańsk 2024

    W dniach 28-29 lutego odbędzie się konferencja DevGAMM Gdańsk 2024. Będzie to druga edycja tego wydarzenia. Pierwsza miała miejsce na początku marca ubiegłego roku i wzięło w niej udział ponad 550 profesjonalistów z 38 krajów i 109 miejsc. W audycji RESET Szymon Tołpa rozmawiał z jednym ze współorganizatorów tego...

  • Lejdi Gada - rozmówki polsko-polskie S01E46

    Karolina van Ede Tzenvirt mieszka w Izraelu. Gdy pojechała tam pierwszy raz jako szesnastolatka od razu wiedziała, że to jej miejsce na Ziemi i robiła wszystko, by stać się żydówką. O blaskach i cieniach życia w strefie wojny opowiedziała Karolinie Rogóz-Namiotko.

  • Stacja Dobro - odcinek 122.

    Misją Fundacji Orla Straż jest pomoc ofiarom wojen i terroryzmu na świecie. A można to robić na wiele sposobów. 18 lutego przy Kościele św. Mateusza Ewangelisty w Olsztynie prowadzona będzie zbiórka na rzecz poszkodowanych na Bliskim Wschodzie. O czym w audycji Stacja Dobro opowiadał Konrad Nowak.

  • Gdzie Nogi Poniosą - odcinek 76.

    W audycji Gdzie Nogi Poniosą Emil Andrzej Karpiński wrócił do tematu historii kolarstwa. Opowiadał o nieco zapomnianych już dziejach tej dyscypliny sportu w naszym kraju, jej wzlotach i upadkach a także problemach organizacyjnych i finansowych na przestrzeni lat.

  • Inkubator, czyli Radiowy Serwis Naukowo-Technologiczny S01E46

    Skąd jeszcze czerpać energię i w jaki sposób ją magazynować? W najnowszym odcinku Inkubatora Damian Dąbkowski opowiadał o bateriach lodowych opracowanych na Politechnice Wrocławskiej. Przedsiębiorstwa mogą dzięki nim obniżyć koszty zużycia energii. Posłuchajcie!

  • Lejdi Gada - odcinek 217.

    W audycji Lejdi Gada, czyli kobiety przy mikrofonie o swojej pracy i życiowej pasji opowiadała Martyna Małoń - pilot śmigłowca w Lotniczym Pogotowiu Ratunkowym. To bardzo niebezpieczny i wymagający zawód. Jaką drogę trzeba przejść, by usiąść za sterami latającej karetki? Posłuchajcie rozmowy Karoliny Rogóz-Namiotko!

  • Ptasie Radio S02E16

    W audycji Ptasie Radio Zosia Malinowska kontynuowała opowieść o papugach. Który gatunek tych egzotycznych ptaków jest największy? Czy istnieją wśród nich nieloty? Czy papuga rozumie to, co mówi? Na te i kilka innych pytań znajdziecie odpowiedzi w naszym podcaście.

  • Debata Akademicka - Dziedzictwo Witosa

    "Dziedzictwo Witosa. Współczesny ruch ludowy przez pryzmat polityki najwybitniejszego działacza polskiego ruchu ludowego" - to temat kolejnej Debaty Akademickiej na antenie Radia UWM FM. Dr Krystyna Świdzińska zaprosiła do rozmowy dra Grzegorza Kałę z Katedry Wojskoznawstwa i Studiów Strategicznych UWM.

  • Radiowe Gawędy o Przyrodzie - odcinek 75.

    Ludzie nazywają je szkodnikami i często starają się zwalczać wszelkimi, dostępnymi metodami. A to właśnie my (świadomie lub nie) spowodowaliśmy, że zasiedliły całą Ziemię - od lodów Arktyki aż po australijskie pustynie. Ty my zawłaszczamy ich miejsca, zmieniając przyjazne im otoczenie we wrogi, ale pełen pokus świat.

  • (nie) mów mi jak mam żyć S02E106-110

    Zakuć, zdać, zapomnieć? A jakie rady na zaliczenie sesji mają nasi radiowi eksperci? W audycji (nie) mów mi jak mam żyć zastanawialiśmy się również dlaczego warto być influencerem i co jest najlepsze w pączkach. Żaneta Kulawczyk zadała też dość zaskakujące pytanie: "Jakim smakiem chipsów jesteś"?

  • Polski Na Wynos - S04E112-116

    Co znaczy... szacunek i jak zmieniało się znaczenie tego słowa? Skąd w języku polskim wziął się lis i dlaczego przypisuje mu się głównie negatywne cechy? Posłuchajcie audycji Polski na Wynos. Ania Makarewicz opowiadała także (a jakże!) o pączkach, faworkach, chruścikach i... zbilansowanej diecie.

  • Postój z Nauką - 05-08.02.2024

    W kolejnych Postojach z Nauką na antenie Radia UWM FM naukowcy z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie opowiadali m.in. o funduszu wsparcia kredytobiorcy, farmach trolli i sztucznym zaćmieniu Słońca. Prof. Renata Augustyniak-Tunowska przedstawiła także sylwetkę prof. Przemysława Olszewskiego oraz jego metodę.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: