06.06.2022

Lekkoatleci z UWM w wysokiej formie przed Mistrzostwami Polski

Konrad Bukowiecki zajął trzecie miejsce w silnie obsadzonym konkursie pchnięcia kulą podczas 68. Orlen Memoriału Janusza Kusocińskiego na Stadionie Śląskim w Chorzowie. W swojej najlepszej próbie reprezentant klubu AZS UWM Olsztyn osiągnął 21 metrów i 66 centymetrów. Dobre starty zaliczyli także Karol Zalewski i Kacper Lewalski.

Karol Zalewski był blisko podium w biegu na 400 metrów. Z czasem 45,38 sekundy zajął czwarte miejsce. To jego najlepszy wynik w tym sezonie (bliski rekordowi życiowemu). Wypełnił minimum na tegoroczne Mistrzostwa Europy w Monachium. W Chorzowie szybsi od niego byli tylko zagraniczni rywale. Wygrał reprezentant Dominikany Alexander Ogando (44.68), przed Zakithi Nene z RPA (44.92) oraz swoim rodakiem Luguelinem Santosem (45.27).

"Ja nie biegałem sezonu halowego. Ostatni mój start na 400 metrów to przełom sierpnia i września 2021 roku - także w Chorzowie. W tym roku za mną dwa starty na 300 metrów. Był to bieg zadaniowy. Nie udało się zrobić minimum na Mistrzostwa Świata (które wynosi 44,90). Ale bieg był na tyle mocno otwarty przeze mnie, że mam aspiracje, by tę granicę złamać. I myślę, że w tym sezonie może się to udać" - podsumował reprzentant klubu AZS UWM Olsztyn.

Z Karolem Zalewskim rozmawiał Piotr Szauer. Posłuchajcie!

W biegu na 800 metrów w Chorzowie wystartował drugi z reprezentantów klubu AZS UWM Olsztyn. Kacper Lewalski minął linię mety na siódmym miejscu. Ale jego czas 1:45.48 to także najlepszy wynik sezonu. Udało mu się także wywalczyć minimum na mistrzostwa świata U20 w Cali. Wygrał inny Polak - Patryk Dobek (1:44.49).

Bardzo wysoki poziom miał konkurs pchnięcia kulą. Ale nie mogło być inaczej, bo wystartowali w nim medaliści olimpijscy. Wygrał Nowozelandczyk Tom Walsh (22,31). Drugie miejsce zajął Amerykanim Joe Kovacs (22.00) a trzeci był Konrad Bukowiecki. Jego rezultat - 21 metrów i 66 centymetrów - to najlepszy wynik w obecnym sezonie. Warto dodać, że poza podium znalazło się jeszcze kilku silnych rywali - m.in. Chorwat Filip Mihaljević, Włoch Nick Ponzio, Niemiec David Storl oraz drugi z reprezentantów Polski - Michał Haratyk.

"Wynik w Chorzowie był bardzo dobry. To poziom, który mnie na ten moment zadowala. Można myśleć o wysokich celach. A nie czuję się jeszcze w super formie. Także wydaje mi się, że jak na ten moment jest naprawdę bardzo dobrze" - ocenił kulomiot klubu AZS UWM Olsztyn.

Konrad Bukowiecki, Karol Zalewski i Kacper Lewalski będą reprezentować klub AZS UWM Olsztyn podczas tegorocznych Mistrzostw Polski. Zaplanowano je w dniach 9-11 czerwca w Suwałkach.