02.10.2021

Złe miłego początki?

Indykpol AZS Olsztyn przegrał na inaugurację nowego sezonu PlusLigi 0-3 (22-25, 18-25, 20-25) z silną Asseco Resovią Rzeszów. Kibice akademików do ostatniego miejsca wypełnili halę sportową w Iławie. Na pierwsze zwycięstwo swojej drużyny muszą jednak zaczekać.

Pierwsze spotkanie tego sezonu akademicy rozpoczęli w składzie: Jan Firlej na rozegraniu, Robbert Andringa i TJ DeFalco na przyjęciu, Szymon Jakubiszak i Taylor Averill na środku, Karol Butryn w ataku i Jędrzej Gruszczyński na pozycji libero. A po drugiej stronie siatki czekały na nich gwiazdy reprezentacji Polski i kilku innych krajów: Paweł Zatorski, Fabian Drzyzga, Maciej Muzaj, Jan Kochanowski, Sam Deroo, Jan Kozamernik czy Klemen Čebulj.

Początkowo mecz był bardzo wyrównany. Ale minimalnie górą byli gospodarze (6-4, 11-9). Z czasem nawet powiększyli swoją przewagę (14-11). Ale goście odrobili straty wygrywając pięć kolejnych akcji i w końcówce partii wyszli na trzypunktowe prowadzenie (20-17). Nie oddali go już i wygrali pierwszą partię 25-22.

Rzeszowianie kontynuowali dobrą grę w drugiej partii, która rozpoczęła się od ich prowadzenia 6-1. Resovia systematycznie powiększała niestety swoją przewagę (9-3, 12-4). Marco Bonitta zareagował na to zastępując na parkiecie swojego kapitana Robberta Andringę irańskim przyjmującym Meisamem Salehim. Natomiast na rozegraniu Jana Firleja zmienił Karol Jankiewicz. Co poskutkowało odrobieniem strat (12-16). Końcówka ponownie jednak należała do gości, którzy wygrali jeszcze pewniej 25-18.

Salehi i wprowadzony także Jan Król dali mocny impuls na początku trzeciego seta, którego Indykpol AZS Olsztyn rozpoczął od prowadzenia 3-1. Goście szybko wyrównali (5-5), ale akademicy przez dłuższy czas dotrzymywali im kroku. Znów odskoczyli (10-7). Za moment jednak znów był remis (10-10), Resovia wrzuciła piąty bieg i w kolejnych minutach pewnie zwiększała swoją przewagę (13-11, 18-15, 20-16) by ostatecznie cieszyć się z wygranej 25-20 a w całym spotkaniu 3-0.

Statuetkę MVP otrzymał Fabian Drzyzga.

"Gratuluję Resovii bardzo dobrej gry - szczególnie serwisem. Grali razem w zeszłym sezonie. Zmienili tylko dwóch zawodników i to było widać. To jedna z najlepszych drużyn w PlusLidze i faworyt do Mistrzostwa" - podkreślał po spotkaniu trener akademików Marco Bonitta. "Oni mają kompletną drużynę. Ten wynik nie jest niespodzianką."

"Atmosfera na hali była bardzo dobra. Dziękujemy kibicom za doping. Mam nadzieję, że nie zmieni się to do końca sezonu i powodów do radości będzie więcej. Najbardziej szkoda pierwszego seta, bo był on najbardziej wyrównany" - mówił po meczu Karol Jankiewicz.

Posłuchajcie też jak sobotnie spotkanie podsumowali: Jędrzej Gruszczyński, Jan Król i Paweł Woicki. Z zawodnikami rozmawiali Mateusz Lewandowski i Wojtek Miśkiewicz.

W drugiej kolejce nowego sezonu PlusLigi Indykpol AZS Olsztyn zmierzy się na wyjeździe z PGE Skrą Bełchatów. Spotkanie zaplanowano na niedzielę 10 października o 17:30. Transmisja oczywiście na antenie Radia UWM FM!