18.10.2020

Koszykarze z UWM z medalem Akademickich Mistrzostw Polski

Drużyna Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie prowadzona przez Tomasza Małka wywalczyła w Łodzi brązowy medal (w klasyfikacji uniwersytetów) finałowego turnieju Akademickich Mistrzostw Polski w koszykówce mężczyzn. W meczu o piąte miejsce UWM wygrał 67:55 z Politechniką Gdańską.

Gospodarzem turnieju finałowego Akademickich Mistrzostw Polski w koszykówce mężczyzn był w tym roku AZS Uniwersytetu Łódzkiego. Czternaście najlepszych studenckich drużyn w kraju rywalizowało o medale w dniach 15-18 października.

Reprezentanci Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie w fazie grupowej pokonali 72:35 (14:11, 28:7, 18:10, 15:7) Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz przegrali 36:55 (10:19, 6:13, 6:12, 14:11) z Politechniką Gdańską. Pozwoliło im to na awans do ćwierćfinału z drugiego miejsca. Tam trafili na... późniejszych zwycięzców turnieju a zarazem gospodarzy - Uniwersytet Łódzki. Po bardzo wyrównanym i emocjonującym spotkaniu przegrali różnicą zaledwie dwóch punktów 51:53 (13:20, 15:7, 10:15, 13:11).

Akademikom z UWM pozostała zatem walka o piąte miejsce w klasyfikacji generalnej turnieju oraz brązowy medal w klasyfikacji uniwersytetów. Udało się im to wywalczyć dzięki zwycięstwom 51:42 (12:5, 15:13, 12:14, 12:10) z Politechniką Śląską w Gliwicach oraz 67:55 (21:13, 15:16, 14:17, 17:9) z Politechniką Gdańską.

W meczu o trzecie miejsce finałowego turnieju Akademickich Mistrzostw Polski w koszykówce mężczyzn Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie pokonał 91:67 Akademię Leona Koźmińskiego w Warszawie. Tytuł mistrzowski wywalczyli gospodarze z Uniwersytetu Łódzkiego, którzy w finale wygrali minimalnie 59:57 z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie.

"Po cichu liczyliśmy, aby wyjść z grupy i być w pierwszej dwunastce. Rzeczą niewyobrażalną było dla nas to, żeby dostać się do pierwszej ósemki. No a zabrakło nam dosłownie dwóch punktów (w meczu ćwierćfinałowym) żeby znaleźć się w najlepszej czwórce" - mówił w studiu Radia UWM FM trener Tomasz Małek. "Naprawdę sięgnęliśmy tego naszego najwyższego poziomu! Jesteśmy dobrym zespołem. Podkreślali to nasi przeciwnicy. Jesteśmy zgrani. Ten zespół tworzą studenci, którzy trenują z sobą na co dzień i grają w trzeciej lidze. Bardzo dobrze się znamy, spędzamy też razem czas prywatnie."

Z Tomaszem Małkiem spotkał się Wojtek Miśkiewicz. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

Zawodnicy z UWM przygotowywali się do startu w AMP już od sierpnia. Ciężka praca przyniosła efekty w finałowym turnieju.

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie w Akademickich Mistrzostwach Polski w koszykówce mężczyzn reprezentowali: dr Paweł Drozda, dr Marek Jawor, Mateusz Ciborowski, Jakub Kaufman, Mateusz Kazimierczuk, Paweł Kowalczyk, Marek Miałki, Dariusz Sarnacki, Jakub Stanisławajtis, Hubert Szachniewicz i Marcin Włodarczyk.