Aktualności
24.07.2020

Znamy terminarz sezonu 2020 Ligi Futbolu Amerykańskiego

Tylko sześć drużyn powalczy w tym roku o mistrzostwo Ligi Futbolu Amerykańskiego. Piętnaście innych ekip - w tym Wenglorz AZS UWM Olsztyn Lakers - wystartuje w nowej formule rozgrywek LFA9. Gdzie i z kim o punkty rywalizować będą Jeziorowcy? O tym opowiedział nam Tomasz Sawicki.

 

Rozgrywki nowego sezonu Ligi Futbolu Amerykańskiego zmieniły w tym roku znacząco swój kształt. Wszystko z powodu pandemii koronawirusa. Kluby odesłały za ocean zawodników i szkoleniowców z USA, którzy byli siłą napędową rozwoju tej dyscypliny w Polsce. O mistrzostwo w najwyższej dywizji LFA1 powalczy tylko sześć ekip:Panthers Wrocław, Lowlanders Białystok, Tychy Falcons, Warsaw Mets, Silesia Rebels i Bydgoszcz Archers.

W miejsce drugiej dywizji LFA2 na sezon 2020 wprowadzono nowy format rozgrywek - LFA9. Tu obok drużyny Wenglorz AZS UWM Olsztyn Lakers, która już wcześniej zrezygnowała z występów na najwyższym szczeblu, do walki staną: Towers Opole, Armia Poznań, Wataha Zielona Góra, Rhinos Wyszków, Armada Szczecin, Miners Wałbrzych, Rzeszów Rockets, Angels Toruń, Tytani Lublin, Białe Lwy Gdańsk, Bielawa Owls, Barbarians Koszalin, Warsaw Eagles oraz Wieliczka Dragons.

Jeziorowcy w grupie zagrają z Białymi Lwami Gdańsk, Angels Toruń, Rhinos Wyszków oraz Tytanami Lublin. Rozgrywki zaplanowano w formie trzech turniejów, podczas których każda z drużyn rozegra jednego dnia dwa mecze. Pierwszy - odbędzie się w Olsztynie 5 września. Następnie 19 września rywalizacja przeniesie się do Torunia. A ostatnim akcentem tej fazy będą spotkania w Wyszkowie (4 października).

Następnie najlepsze drużyny ze wszystkich grup rozegrają ćwierćfinały, które wyłonią półfinalistów i finalistów LFA9. 

"Liga dziewiątek (LFA9) do tej pory była ligą rozwojową. W tym roku tak nie jest. Chodziło o to, żeby zminimalizować koszty całego sezonu. Dlatego też przyjęliśmy formułę turniejową, żeby wyjazdów i spotkań domowych było mniej niż w normalnym sezonie" - tłumaczy członek zarządu Wenglorz AZS UWM Olsztyn Lakers Tomasz Sawicki. "Celem jest wejście do fazy play-off z jednego z pierwszych czterech miejsc. Tabela jest ogólnokrajowa. Awansuje w sumie osiem najlepszych drużyn. Drużyny z wyższym miejscem będą gospodarzami meczu ćwierćfinałowego."

Nie wiadomo jeszcze na którym olsztyńskim obiekcie zostanie zorganizowany olsztyński turniej 5 września. "Plany są takie, żeby był to nasz kortowski obiekt. Natomiast są tam problemy z murawą, która nie jest przystosowana. Jest to murawa lekkoatletyczna. Pracujemy nad tym, żeby coś zrobić. Ale nie jestem w stanie zagwarantować, czy to się uda. Mamy zabukowany obiekt na Dajtkach, który na pewno będzie gotowy, ponieważ tam murawa jest sztuczna."

Z Tomaszem Sawickim spotkał się Wojtek Miśkiewicz. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

Poniżej prezentujemy pełny terminarz grupowej rywalizacji Lakersów w sezonie 2020 LFA9.

Dodajmy, że znamy już także plan rywalizacji w JLFA, czyli juniorskiej Lidze Futbolu Amerykańskiego. Tu także do rywalizacji stanie drużyna z Olsztyna.

JLFA (29 sierpnia – 24 października)

Grupa Północna:
– Lowlanders Białystok
– Bydgoszcz Archers
– WENGLORZ AZS UWM Olsztyn Lakers
– Angels Toruń
– Warsaw Mets

Grupa Południowa:
– Bielawa Owls
– Panthers Wrocław
– Silesia Rebels
– Kraków Kings
– Tychy Falcons

Rozrywki grupowe zaplanowano również w formie kilku turniejów. Ten olsztyński zaplanowano 13 września. Natomiast 11 października młodzi Jeziorowcy pojadą do Białegostoku.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: