Aktualności
01.01.2020

Wybraliśmy sportowców 2019 roku na Warmii i Mazurach

Konrad Bukowiecki, Michał Burczyński i Joanna Jędrzejczyk - to naszym zdaniem najlepsi sportowcy Warmii i Mazur w 2019 roku. Ta trójka zaznaczyła najwyraźniej swoją klasę sportową i formę na świecie. Gorzej z drużynami... Żadna z nich nie osiągnęła dużego sukcesu na arenie ogólnopolskiej.

Konrad Bukowiecki ma za sobą najlepszy sezon w karierze. Kulomiot, który związał się z klubem AZS UWM Olsztyn zdobył złote medale letniej Uniwersjady w Neapolu i Mistrzostw Europy U23 w Gavle oraz srebro Światowych Wojskowych Igrzysk Sportowych w chińskim Wuhan. Wywalczył także tytuł Mistrza Polski. Kilkukrotnie poprawiał swój rekord życiowy. Obecnie wynosi on 22.25 metra. Podczas lekkoatletycznych Mistrzostw Świata w Doha został sklasyfikowany na szóstej pozycji. Ale konkurs w Katarze przeszedł do historii. Czterej najlepsi zawodnicy pchali kulę na odległość dalszą niż 22.80 metra...

Teraz myśli już tylko o Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. I patrząc na to jak szybko się rozwija i jak świetne rezultaty osiąga w tak młodym wieku, można sądzić, że rok 2020 będzie należał do niego! "Przed nami najważniejsza impreza czterolecia. Mam wrażenie, że to jest mój czas i mogę sięgać po najwyższe trofea. Do tej pory wszystko idzie dobrym torem. Poprawiam się, robię życiówki z roku na rok. To znaczy, że mój trening jest dobry i skuteczny" - zapowiadał przed rozpoczęciem sezonu olimpijskiego.

Reprezentant klubu AZS UWM Olsztyn Michał Burczyński wywalczył w lutym w Stanach Zjednoczonych swój trzeci tytuł bojerowego Mistrza Świata. Dobrze spisywał się także w Mistrzostwach Europy. Po świetnym początku rywalizacji (po dwóch dniach był liderem), ostatecznie spadł na piąte miejsce. Wygrał inny olsztynianin -  Jarosław Radzki (KKS Warmia Olsztyn). I dla niego znalazło się miejsce w czołowej dziesiątce naszego podsumowania roku.

Joanna Jędrzejczyk jest zdecydowanie najbardziej rozpoznawalnym sportowcem związanym z naszym regionem. W 2019 roku w świetnym stylu wyszarpała sobie szansę ponownej walki o pas wagi słomkowej UFC. Wygrała na punkty z Michelle Waterson i w marcu 2020 roku zmierzy się w oktagonie z aktualną mistrzynią - Chinką Weili Zhang. "Mam jeden cel! Widzę ten pas, widzę ten tytuł mistrzowski i chcę być w jak najlepszej formie. Weili jest bardzo mocną zawodniczką, bardzo dynamiczną. Ma silne ciosy. Ostatnią walkę wygrała przed czasem. Ja chcę się poświęcić w 110 procentach i po prostu być jeszcze lepszą wersją siebie niż ostatnio" - mówiła w niedawno w studiu Radia UWM FM.

 

Najlepsi sportowcy 2019 roku na Warmii i Mazurach według Magazynu Sportowego Radia UWM FM:
01. Konrad Bukowiecki (AZS UWM Olsztyn)
02. Michał Burczyński (AZS UWM Olsztyn)
03. Joanna Jędrzejczyk (American Top Team)
04. Mateusz Kamiński (OKSW Olsztyn)
05. Maciej Sarnacki (Gwardia Olsztyn)
06. Małgorzata Jasińska (Movistar)
07. Jarosław Radzki (KKS Warmia Olsztyn)
08. Sebastian Rozwadowski (Automobilklub Warmiński)
09. Jan Hadrava (Indykpol AZS Olsztyn)
10. Seyed Mohammad Mousavi (Indykpol AZS Olsztyn)
11. Krzysztof Pielowski (AZS UWM Olsztyn)
12. Mateusz Poręba (Indykpol AZS Olsztyn)
13. Dominik Smosarski (AZS UWM Olsztyn)
14. Marcin Malewski (Warmia Energa Olsztyn)
15. Grzegorz Lech (Stomil Olsztyn)
16. Maciej Kowalewicz (Gwardia Olsztyn)
17. Paula Plichta (UKS SMS Olsztyn)
18. Justyna Burska (AZS UWM Olsztyn)
19. Joanna Markiewicz (KKS Olsztyn)
20. Marta Sztąberska (KKS Olsztyn)

W czołowej dziesiątce naszego rankingu najlepszych sportowców regionu w 2019 roku znaleźli się także Mateusz Kamiński i Maciej Sarnacki. Wiążemy duże nadzieje z ich startem na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. Kanadyjkarz z klubu OKSW Olsztyn wywalczył dla Polski kwalifikację na tę imprezę w parze z Michałem Kudłą. Teraz muszą jeszcze udowodnić, że są najlepsi w kraju w swojej konkurencji. O to nie będzie trudno, ponieważ należą do światowej czołówki. Podczas wrześniowej próby przedolimpijskiej wygrali w Tokio wyścig w konkurencji C2 na dystansie 1000 metrów. Reprezentanci Polski w pokonanym polu zostawili medalistów Mistrzostw Świata. Sami na tej imprezie zajęli w 2019 roku szóste miejsce. Do swojej bogatej już kolekcji dorzucił także trzy medale kajakarskich Mistrzostw Polski.

Ostatnie miesiące były bardzo trudne dla Macieja Sarnackiego. Przez konflikt z Polskim Związkiem Judo i trenerem reprezentacji nie poleciał na zeszłoroczne Mistrzostwa Świata (choć ponownie sięgnął po tytuł Mistrza Polski w kategorii +100 kg). O punkty do klasyfikacji olimpijskiej musiał walczyć na własną rękę. Pomógł także klub - Gwardia Olsztyn. Mimo tych problemów - zawodnik jest optymistą. "Rok kończę z aktualną kwalifikacją olimpijską do zbliżających się igrzysk. To był plan, który zrealizowałem. Siódme miejsce na Mistrzostwach Europy, brak startu na Mistrzostwach Świata przez polityczne zagrywki związkowe... Ale generalnie rzecz ujmując nie było najgorzej. Choć mogło być dużo lepiej" - podsumował niedawno w naszym studiu.

Za międzynarodowe starty i kolejny medal Mistrzostw Polski wyróżniliśmy także Małgorzatę Jasińską. Jest jedną z najlepszych polskich kolarek szosowych. Mimo wielu problemów w 2019 roku podpisała dwuletni kontrakt z nową hiszpańską drużyną Casa Dorada. Natomiast olsztyński pilot rajdowy Sebastian Rozwadowski w parze z litewskim kierowcą Benediktasem Vanagasem zajął jedenaste miejsce podczas Rajdu Dakar 2019. To najlepszy wynik w historii ich startów w uważanym za najtrudniejszy na świecie rajdzie świata. A do najlepszej dziesiątki zabrakło... 5 sekund.

Żadna z drużyn z Warmii i Mazur nie osiągnęła w 2019 roku spektakularnych sukcesów. Na tle pozostałych klubów wciąż niedościgniony wydaje się Indykpol AZS Olsztyn. Choć w sezonie 2018/2019 nie awansował do fazy play-off PlusLigi, z niezłej strony zaprezentował się w Pucharze CEV. Odpadł z europejskich rozgrywek pokonany przez późniejszego Mistrza Rosji - Kuzbass Kemerowo. Latem do zespołu dołączyli nowi zawodnicy (m.in. Irańczyk Seyed Mousavi i dwóch doświadczonych przyjmujących: Mateusz Mika i Wojtek Żaliński). Pod wodzą nowego szkoleniowca Paolo Montagnaniego akademicy zakończyli rok na szóstym miejscu w tabeli najwyższej siatkarskiej klasy rozgrywkowej. Powalczą o Puchar Polski i awans do najlepszej ósemki PlusLigi.

Jednak za sukcesy indywidualne poszczególnych sportowców postanowiliśmy wyróżnić Klub Sportowy AZS UWM Olsztyn, który w 2020 roku będzie świętował swoje 70-lecie. Może trochę na wyrost. Ale liczymy na wiele radości, których dostarczą nam latem lekkoatleci z Kortowa. Obok Bukowieckiego, trzymamy kciuki także za jeszcze młodszych - Dominika Smosarskiego (halowego Mistrza Polski w biegu na 200 metrów) oraz oszczepniczkę Klaudię Maruszewską. Oboje w 2019 roku zmagali się z kontuzjami, które nieco zachamowały ich rozwój. A kortowscy specjaliści od pływania na długich dystansach - Justyna Burska i Krzysztof Pielowski ponownie nie mieli sobie równych w kraju.

Ostatnie miesiące przyniosły zmiany na dobre w Stomilu Olsztyn. Pod wodzą Piotra Zajączkowskiego "Duma Warmii" w dobrym stylu rozpoczęła 2019 rok. Utrzymała się w Fortuna 1 Lidze. A po wakacjach jeszcze bardziej ucieszyła kibiców, gdy przez moment była liderem rozgrywek. Słabsza końcówka rundy jesiennej sezonu 2019/2020 nie powinna zamazać dobrego obrazu drużyny, która dziś nie musi już martwić się o codzinny byt a skupia się na wyższych celach.

Dobrą pracę w ostatnim roku wykonał także Jarosław Knopik. Przebudował pierwszoligową Warmię Energa Olsztyn i zaszczepił w olsztyńskich szczypiornistach chęć wygrywania, dzięki czemu klub liczy się w walce o czołowe lokaty w tabeli swojej grupy. Podobną energię wlał w serca kortowskiej drużyny futbolu amerykańskiego Wenglorz AZS UWM Olsztyn Lakers amerykański coach Gray Levy. Kilka miesięcy spędzonych w Polsce pozwoliły mentalnie odmienić zespół, który nie zdolał jednak awansować do play-offów w 1. Dywizji LFA. Niestety Jeziorowcy z powodu problemów organizacyjno-kadrowych w nowym 2020 roku zmuszeni zostali przenieść się do niższej ligi.

Klub roku:
01. KS AZS UWM Olsztyn
02. Indykpol AZS Olsztyn
03. Warmia Energa Olsztyn
04. Stomil Olsztyn
05. Wenglorz AZS UWM Olsztyn Lakers

Trener roku:
01. Ireneusz Bukowiecki
02. Piotr Zajączkowski (Stomil Olsztyn)
03. Jarosław Knopik (Warmia Energa Olsztyn)
04. Gray Levy (Wenglorz AZS UWM Olsztyn Lakers)
05. Paolo Montagnani (Indykpol AZS Olsztyn)Przyjaciele - stań się jednym z nich: