Aktualności
04.12.2019

Futsalowa wicemistrzyni świata z UWM!

Volha Siarko - studentka Wydziału Matematyki i Informatyki UWM w Olsztynie oraz zawodniczka kortowskiej drużyny AZS UWM High Heels Olsztyn - wywalczyła z reprezentacją Polski srebrny medal Mistrzostw Świata Niesłyszących w Futsalu. Impreza odbyła się w Szwajcarii. "Biało-czerwone" w finale przegrały z Brazylią.

Mistrzostwa Świata Niesłyszących w Futsalu odbyły się w pierwszej połowie listopada w szwajcarskiej miejscowości Wintertour. W fazie grupowej reprezentacja Polski kobiet odniosła komplet zwycięstw (11:1 z Finlandią, 7:3 ze Szwecją, 6:4 z Japonią).

W ćwierćfinale Polki trafiły na Rosjanki. Wygrały 3-2 po bardzo emocjonującym spotkaniu. Półinałowe starcie z Holandią było natomiast popisem ich umiejętności, co pokazuje wynik 5-2. W finale na drodze "biało-czerwonych" stanęły Brazyliki. Drużyna z Ameryki Południowej wygrała zdecydowanie 4-0.

Volha Siarko dołączyła do kadry w maju tego roku. Wtedy otrzymała Polskie obywatelstwo. "Od zawsze o tym marzyłam i w końcu się udało" - przyznaje. Zawodniczka przez ostatnie cztery sezony była związana z drużyną futsalu niesłyszących MKSN Mazowsze Warszawa, sięgając po kilka tytułów mistrzowskich oraz zwycięstwo w Lidze Mistrzyń.

Pochodzi z Białorusi. Ma jednak polskie korzenie. Dlatego zdecydowała się na przenosiny do naszego kraju. W tym roku rozpoczęła studia na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie i dołączyła do występującej w I Lidze Futsalu Kobiet ekipy AZS UWM High Heels Olsztyn. Jak czuje się w kortowskim zespole? "Jestem bardzo szczęśliwa, że mogę tu trenować. Grupa bardzo szanuje mnie i to, że jestem głucha. Za co bardzo ogromne podziękowania dla całego zespołu!"

Jak będzie wspominała Mistrzostwa Świata? "Gdy udało nam się awansować do finału byłyśmy bardzo szczęśliwe. Pokonałyśmy wcześniej wszystkie drużyny. Oczywiście byłyśmy też zmeczone. W finale przegrałyśmy 0:4 z Brazylią, ale cieszymy się z medalu!"

Teraz czas na debiut w kortowskim zespole! W najbliższej kolejce - 14 grudnia o 12:00 - AZS UWM High Heels Olsztyn zmierzą się w kortowskiej hali z Unifreeze Górzno. Zachęcamy do kibicowania!

Przyjaciele - stań się jednym z nich: